Jakie są poszczególne części motocykla?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Motocykl to dwu- lub trzykołowy pojazd silnikowy. Motocykle są zazwyczaj napędzane silnikiem spalinowym, choć niektóre są elektryczne.

Istnieje wiele części motocykla, które są ważne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Przyjrzyjmy się niektórym z tych ważnych części:

Silnik

Silnik znajduje się w przedniej części motocykla i jest odpowiedzialny za przyspieszanie i napędzanie pojazdu do przodu. Jest on połączony z innymi istotnymi częściami, takimi jak sprzęgło, skrzynia biegów i hamulce itp.

Błotnik

Błotnik to panel ochronny, który osłania tylne koło roweru, aby zapobiec wyrzucaniu brudu i zanieczyszczeń na twarz podczas jazdy. W starszych motocyklach typu MZ ETZ 250 błotnik jest wykonany z tworzywa sztucznego, natomiast w nowszych motocyklach jest on wykonany z metalu.

Podwozie

Podwozie odnosi się do ramy motocykla, na której wszystko inne pracuje razem jako jedna całość. Podwozie składa się z dwóch kół, czterech opon, kierownicy itp. Posiada również siedzenie, aby wygodnie siedzieć podczas jazdy.

Skrzynia biegów

Ta część przekształca moment obrotowy wytwarzany przez silnik w siłę mechaniczną, która obraca tylne koło poprzez mechanizm napędu łańcuchowego (wał mimośrodowy). Skrzynia biegów składa się z 3 biegów, a mianowicie pierwszego, drugiego i trzeciego, które umożliwiają kierowcy płynną jazdę z różnymi prędkościami na różnych terenach (na płaskich powierzchniach lub pod górę).

Sprzęgło

Sprzęgło działa poprzez naciśnięcie dźwigni przymocowanej do pedału sprzęgła z naciskiem stopy podczas jazdy, co powoduje odłączenie silnika od tylnego koła, umożliwiając kierowcy ręczną zmianę biegów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dozownik celkowy – czym jest i do czego służy?
Dozownik celkowy – czym jest i do czego służy?
W każdej instalacji odpylającej należy zadbać o wybór odpowiedniego systemu odbioru pyłu, co można zrealizować na kilka konkretnych sposobów. Większość […]
Duża stopa – jakie buty wybrać?
Duża stopa – jakie buty wybrać?
Problem dużej i szerokiej stopy jest częstym, spędzającym sen z kobiecych powiek problemem. W sytuacji, kiedy nasza stopa nie prezentuje […]
Jak wygląda proces ustalenia ojcostwa?
Jak wygląda proces ustalenia ojcostwa?
Proces ustalenia ojcostwa jest jedną ze spraw, które coraz częściej trafiają na wokandy. To dlatego, że duża ilość par decyduje […]