Czym trzeba karmić konie?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Konie są zwierzętami towarzyszącymi człowiekowi od wieków. Pomagają mu m.in. przy wykonywaniu prac na roli, wożeniu turystów dorożkami po mieście czy zdobywaniu trofeów sportowych (wyścigi konne). Przebywanie wśród nich ma ogromnie pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i kondycję emocjonalną. Są to jednak istotny wymagające szczególnej opieki i pielęgnacji, zwłaszcza jeśli chodzi o żywienie. Wynika to z faktu, że posiadają niezwykle wrażliwy układ pokarmowy. 

Odpowiednia pasza to podstawa końskiego posiłku

Podstawowymi składnikami pokarmu dla konia powinna być woda i odpowiednio dobrany pokarm, bogaty w witaminy oraz mikroelementy dodające zwierzęciu energii. Zaleca się, aby miało ono stały dostęp przede wszystkim do paszy, ponieważ zapewni ona wypełnienie układu pokarmowego, a na dodatek prawidłową neutralizację soków trawiennych. Można ją zamówić na https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-red-mills/.

Mamy do wyboru kilka rodzajów paszy – m.in. treściwą, suszoną mechanicznie, soczystą lub suchą pod względem objętościowym, okopową, a także uzupełniającą. W warunkach domowych lub w niewielkich stajniach najczęściej jest to siano łąkowe, sieczka, plewy, zielonka, warzywa okopowe (ziemniaki, buraki, owies, pszenica, żyto, kukurydza itp.), rośliny strączkowe (np. groch, łubin), a ponadto nasiona roślin oleistych.

Tego typu naturalny pokarm zapobiega bowiem różnym problemom natury zdrowotnej oraz behawioralnej. Dodatkowo można dodawać tzw. spowalniacze jedzenia w postaci paśników czy siatek, które w znacznym stopniu ograniczają straty pożywienia.

Pamiętajmy, że minimalna dawka to od jednego do dwóch kilogramów paszy na 100 kg masy ciała każdego dnia. Jeśli natomiast hodujemy konie w celu wystawienia ich w zawodach, to wówczas powinniśmy im podawać specjalne pasze dla koni sportowych – lekkostrawne, niskobiałkowe i pomagające utrzymać zwierzęciu właściwą wagę oraz optymalną kondycję.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kosz upominkowy – co można w nim znaleźć?
Kosz upominkowy – co można w nim znaleźć?
Kosze upominkowe to świetny sposób na okazanie komuś swojego uznania. Mogą być wykorzystane na każdą okazję i stanowią wspaniały prezent. […]
Jak prawidłowe oznakowanie pojazdów wpływa na bezpieczeństwo na drodze?
Jak prawidłowe oznakowanie pojazdów wpływa na bezpieczeństwo na drodze?
Oznakowanie pojazdu to proces, w którym wykorzystuje się etykiety do identyfikacji istotnych informacji o pojeździe, takich jak marka, model, rocznik […]
Asfalt – z jakich materiałów jest wykonywany i jak istotny jest ich wybór?
Asfalt – z jakich materiałów jest wykonywany i jak istotny jest ich wybór?
Obecnie każdy z nas porusza, bądź przynajmniej poruszał się powszechnymi środkami transportu, takimi jak chociażby samochód. Jak wiadomo jednak, jeździć […]