Jakie obowiązki mają rodzice chrzestni?

Tradycyjnie, jeszcze kilkadziesiąt lub nawet kilkaset lat temu, rodzice chrzestni wybierani byli jako opiekunowie dzieci w razie śmierci biologicznych rodziców. Trzeba przyznać, że to ogromna odpowiedzialność ciążąca na każdym dorosłym człowieku, podejmującym się tejże roli. Dzisiaj znaczenie to nieco zdewaluowało się, choć w tradycji katolickiej dalej ma ogromną powagę, a zaproszenie składane przyszłym rodzicom chrzestnym wiąże się z radością i wielkim zaszczytem.

Jeśli dawniej trzymanie dziecka do chrztu wiązało się z tak poważną obietnicą,to jak wygląda to dzisiaj? Jakie obowiązki mają rodzice chrzestni? Czy pamiątka na komunie wystarczy, a może współcześnie pozostały same przywileje?

Wielka radość, ale też powinność

Rodzice chrzestni to oczywiście zwyczaj związany z katolickim obrządkiem chrztu. Oprócz moralnych obowiązków, jakimi są kierowanie się zasadami i przekazywanie ich swojemu chrześniakowi w trakcie jego życia oraz sprawowanie nad nim opieki, pojawiają się bardziej przyziemne obowiązki. Już w trakcie chrztu, ojciec chrzestny zobligowany jest do trzymania gromnicy, a matka chrzestna do założenia małemu dziecku szatki.

Po tym pierwszym sakramencie, zmazującym z nowo narodzonego dziecka grzech pierworodny Adama i Ewy oraz przyjmującym do grona wierzących, na rodzicach chrzestnych ciąży obowiązek uczestnictwa w każdym kolejnym sakramencie przyjmowanym przez dziecko. Nie wolno też zapomnieć o pamiątce chrztu, którą jest najczęściej złoty medalik. Przyjęło się, że rodzice chrzestni kupują dziecku prezenty z okazji ważnych uroczystości czy urodzin.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + sześć =