Jak można zabezpieczyć się przed smogiem?

W Polsce nie brakuje miejsc dotkniętych silnie nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza, zwanym potocznie smogiem. Na szczęście istnieje kilka metod, które umożliwiają skuteczne zabezpieczenie się przed jego niekorzystnym wpływem na organizm. Warto z pewnością posiadać i wykorzystywać na co dzień specjalne maski antysmogowe, w znacznym stopniu ograniczające wdychanie do płuc szkodliwych pyłów. Posiadają one funkcjonalny filtr odpowiedzialny za wyłapywanie najbardziej toksycznych cząsteczek.

Pamiętajmy o regularnym monitorowaniu stanu powietrza

Oprócz noszenia maski antysmogowej, zaleca się również częste wymienianie filtra kabinowego w samochodzie osobowym, a także ograniczenie do minimum przebywania na dworze – zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy dym wydobywający się z kominów dodatkowo zanieczyszcza powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest ponadto systematyczne sprawdzanie na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska aktualnego poziomu zanieczyszczenia na danym obszarze, tak aby wiedzieć, w jakich konkretnie godzinach najlepiej opuszczać dom lub mieszkanie.

Nie zaszkodzi również wprowadzenie do swojej codziennej diety suplementów bogatych w witaminę A, C, E i selen. Wynika to z faktu, że wymienione składniki efektywnie neutralizują nadmiar wolnych rodników w ciele, powstających w kontakcie z brudnym powietrzem. Pozostałe istotne zalecenia to przede wszystkim: oddychanie głównie przez nos, unikanie ruchliwych ulic (występuje tam największy smog), zaopatrzenie się w wysokiej klasy oczyszczacz powietrza do domu (koniecznie z filtrami węglowymi i HEPA 13), a także częste wyjeżdżanie poza miasto.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedemnaście − dwa =