Jak dbać o swoje zdrowie niezależnie od wieku?

Dobre zdrowie jest jednym z najcenniejszych darów, jakie człowiek może posiadać. To ono pozwala naprawdę czerpać przyjemność z życia i osiągać szczyty naszych możliwości. Aby móc się nim długo cieszyć, ważne jest dbanie o dobrostan fizyczny i psychiczny już od młodego wieku. Im sprawniejsze jest ciało oraz zdrowszy styl życia prowadzimy, tym mniejsze ryzyko choroby w późniejszym wieku.

Ruch to podstawa

Powyższe stwierdzenie nie powinno raczej nikogo zaskakiwać. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób krążenia, cukrzycy typu II oraz innych schorzeń cywilizacyjnych, które znacząco wpływają na skrócenie długości życia. Wystarczy jedynie pół godziny umiarkowanej aktywności dziennie, aby w dobry sposób zadbać o swoje ciało.

Nie zapomnij o odpowiedniej diecie

Nowa piramida żywienia podkreśla ważną rolę roślin w diecie. Warzywa powinny stanowić podstawę codziennych posiłków. Zawierają dużo błonnika, witamin i minerałów, dzięki czemu zmniejszają ryzyko nowotworów jelit. Stanowią również cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, przyczyniając się tym samym do polepszenia kondycji serca oraz naczyń krwionośnych. Dzięki niskiej zawartości cukrów prostych oraz małej kaloryczności pozwalają kontrolować masę ciała, a także zapobiegać rozwojowi cukrzycy.

Badaj się regularnie

Ważnym elementem dbania o zdrowie są regularne badania. To one pozwalają na wczesne wykrycie nieprawidłowości w naszym organizmie, co przekłada się bezpośrednio na lepsze rokowania w przypadku choroby. Warto co najmniej raz w roku profilaktycznie się zbadać. Badania krwi, moczu oraz hormonów tarczycy są podstawą. Nie powinniśmy jednak zapominać o sercu i udać się także do poradni kardiologicznej, takiej jak http://klinikapoznan.pl. Choroby serca nadal stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów, którym można zapobiec, udając się w odpowiednim czasie do lekarza.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − pięć =