W jakich butach biegać na twardej powierzchni?

Większość osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem bez odpowiedniego przygotowania. Twarda nawierzchnia jaka jest asfalt lub chodnik w połączeniu ze źle dobranym obuwiem ma bardzo zły wpływ na stawy kolanowe. Dobór butów mających odpowiednią amortyzację sprawi, że bieganie pozostanie w dalszym ciągu zdrową formą aktywności fizycznej.

Plusy biegania po twardej nawierzchni

Statystycznie najwięcej osób biega po asfaltowych drogach. Twarda nawierzchnia zapewnia dużo lepszą przyczepność i kontrolę ruchów. Pozwala pracować nad odpowiednią techniką stawiania kroków, rytmem i szybkością. Większość zawodów biegowych na długie dystanse ma miejsce na twardych nawierzchniach. Kluczem do uniknięcia kontuzji i poprawiania wyników są odpowiednio dobrane buty do biegania.

Jak wybrać buty?

Obuwie do biegania powinno być odpowiednio dopasowane do wagi, wzrostu, podłoża i techniki biegu. Modele z tzw. wyższej półki, mają lepszą amortyzację oraz systemy wspierające pracę stóp. Osoby ważące powyżej 80 kg są bardziej narażone na kontuzje stawów kolanowych, dlatego warto zainwestować w buty mające lepszą amortyzację. Częste bieganie po twardej nawierzchni doprowadza do ubijania pianek w podeszwie, co z czasem zmniejsza ich skuteczność. Największy wybór butów do biegania można znaleźć w internecie np. na https://www.runshop.pl/buty-do-biegania,c9.html.  Problemem może być dobór rozmiaru. Jest na to sposób. Stopę najlepiej zmierzyć wieczorem, gdy jest napuchnięta. W sytuacji, gdy jedna noga jest krótsza, liczy się pomiar dłuższej stopy. Do otrzymanego wyniku dodaje się około 0,5 cm zapasu. Uzyskany rozmiar będzie idealny.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + sześć =