W jakich butach biegać na twardej powierzchni?

Większość osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem bez odpowiedniego przygotowania. Twarda nawierzchnia jaka jest asfalt lub chodnik w połączeniu ze źle dobranym obuwiem ma bardzo zły wpływ na stawy kolanowe. Dobór butów mających odpowiednią amortyzację sprawi, że bieganie pozostanie w dalszym ciągu zdrową formą aktywności fizycznej.

Plusy biegania po twardej nawierzchni

Statystycznie najwięcej osób biega po asfaltowych drogach. Twarda nawierzchnia zapewnia dużo lepszą przyczepność i kontrolę ruchów. Pozwala pracować nad odpowiednią techniką stawiania kroków, rytmem i szybkością. Większość zawodów biegowych na długie dystanse ma miejsce na twardych nawierzchniach. Kluczem do uniknięcia kontuzji i poprawiania wyników są odpowiednio dobrane buty do biegania.

Jak wybrać buty?

Obuwie do biegania powinno być odpowiednio dopasowane do wagi, wzrostu, podłoża i techniki biegu. Modele z tzw. wyższej półki, mają lepszą amortyzację oraz systemy wspierające pracę stóp. Osoby ważące powyżej 80 kg są bardziej narażone na kontuzje stawów kolanowych, dlatego warto zainwestować w buty mające lepszą amortyzację. Częste bieganie po twardej nawierzchni doprowadza do ubijania pianek w podeszwie, co z czasem zmniejsza ich skuteczność. Największy wybór butów do biegania można znaleźć w internecie np. na https://www.runshop.pl/buty-do-biegania,c9.html.  Problemem może być dobór rozmiaru. Jest na to sposób. Stopę najlepiej zmierzyć wieczorem, gdy jest napuchnięta. W sytuacji, gdy jedna noga jest krótsza, liczy się pomiar dłuższej stopy. Do otrzymanego wyniku dodaje się około 0,5 cm zapasu. Uzyskany rozmiar będzie idealny.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 1 =