Dbamy o rozwój naszego dziecka od najmłodszych lat

Każdy rodzic pragnie zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój już od najmłodszych lat. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że gwarantuje mu to lepszy start w przyszłość. Naukowcy od lat przekonują licznymi wynikami badań, że naszą inteligencję można podzielić na dwa rodzaje: jedna uzależniona jest od naszych predyspozycji genetycznych, czyli uwarunkowana jest biologicznie i nie mamy żadnego wpływu na jej przebieg. Z kolei druga kształtowana jest przez środowisko i bogactwo bodźców, jakimi dziecko stymulowane jest w trakcie kolejnych etapów swojego życia. Biorąc to pod uwagę, należy dołożyć wszelkich starań, by zapewnić każdemu dziecku bogate i różnorodne środowisko, które będzie wspierało jego szeroko rozumiany rozwój.

Jak tego dokonać?

Oczywiście na początek warto zadbać o bezpieczeństwo maluszka, bo dopiero zapewniając jego podstawowe potrzeby, można przejść do wspierania rozwoju. Wózek spacerowy może być wyposażony w zawieszki lub zabawki, które będą stymulować wzrok, słuch czy dotyk maluszka. W początkowych etapach, do kilku miesięcy, kiedy dziecko nie ma jeszcze dobrze rozwiniętego wzroku sprawdzają się zabawki, które mają kontrastowe kolory. Wpływa to pozytywnie na wyostrzanie widzenia.

Bardzo ważne są też zabawki, które stymulują dotyk. Dobrze, kiedy dziecko ma do czynienia z różnorodnymi powierzchniami o zróżnicowanych teksturach. Najlepiej, gdy przy okazji wydają dźwięki. Świetnie sprawdzają się w tym celu karuzele, umieszczane nad łóżeczkiem, które można znaleźć tutaj: https://mamaija.pl/zabawki/dla-niemowlat/karuzele.html.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście + 5 =