Fizykoterapia to nowoczesna dziedzina fizjoterapii skoncentrowana głównie na leczeniu obrzęków, skręceń, stanów zapalnych oraz silnego bólu kręgosłupa czy mięśni. Wykorzystuje w tym celu rozmaite zjawiska fizyczne, takie jak choćby światło, magnetyzm oraz ultradźwięki. Specjalista dąży do znacznego złagodzenia uciążliwych dolegliwości oraz przyspieszenia naturalnych procesów biologicznych zachodzących w organizmie (np. gojenia). Profesjonalne zabiegi z zakresu fizykoterapii są wykonywane m.in. w centrum rehabilitacji Rehasanka, które działa w Warszawie.
Fizykoterapia obejmuje szereg działań o charakterze przeciwbólowym, przeciwobrzękowym, a także przeciwzapalnym. Powszechnym zabiegiem jest w szczególności laseroterapia, opierająca się na naświetlaniu konkretnego miejsca na ciele aparatem diodowym emitującym skoncentrowaną wiązkę światła o stosunkowo niewielkiej mocy oraz zróżnicowanej długości. Metoda ta najlepiej sprawdza się przy złamaniach i wszelkich uszkodzeniach w obrębie tkanki łącznej. Oprócz tego sporą popularnością cieszy się elektrostymulacja, czyli wykorzystanie prądu impulsowego do efektywnej stymulacji układu nerwowo-mięśniowego. Istotną rolę odgrywają tutaj elektrody wywołujące skurcze poszczególnych mięśni. Oto pozostałe zabiegi charakterystyczne dla fizykoterapii:
-galwanizacja z zastosowaniem prądu stałego – pomaga np. przy dolegliwościach o podłożu reumatycznym
-ultradźwięki – zapobiegają bólowi, rozbijają kamienie nerkowe i niwelują zwłóknienia czy zgrubienia
-pole magnetyczne o niskiej częstotliwości – sprawdza się przy urazach sportowych, zaniku mięśni i nerwobólach
-krioterapia – leczenie z użyciem temperatury poniżej 100 stopni Celsjusza (chłodzenie dwutlenkiem węgla i ciekłym azotem).