Z koniecznością montażu zbiornika na ścieki spotyka się wielka część społeczeństwa. Brak lokalnych sieci kanalizacyjnych determinuje niemożności podłączenie niektórych gospodarstw domowych do systemów odprowadzających nieczystości. W większości przypadkach radzą one sobie z tym problemem, decydując się na szamba betonowe. Zapewniają one największą szczelność oraz wagę, która uniemożliwia ich wypchnięcia z ziemi. Górują tym samym nad zbiornikami plastikowymi. Oprócz ich tradycyjnego przeznaczenia, zbiorniki na ścieki świetnie nadają się do zastosowania również w innych celach.
Ze względu na konieczność spełnienia szeregu norm jakościowych oraz wieloletnią szczelność, zbiorniki te świetnie sprawdzą się w każdym gospodarstwie, pragnącym kumulować deszczówkę. Pozwala im to na niebagatelne oszczędności. W przypadku wielkopowierzchniowych posiadłości, wykorzystujących wody opadowe również na cele rolnicze, najlepiej sprawdzi się zbiornik na deszczówkę 10000l. Natomiast mniejsze gospodarstwa, wielkość zbiornika uzależnić powinny od potrzeb własnych.
Wraz z rosnącymi potrzebami dbania o środowisko, szczególnie zaleca się inwestowanie w szamba ekologiczne oraz przydomowe oczyszczalnie. Do tych celów również wykorzystywane są popularne zbiorniki na ścieki (często betonowe) zwane osadnikiem wstępnym wraz z drenażem rozsączającym.
Innym sposobem na krok w stronę ekologii w przypadku wspomnianych zbiorników jest budowa szamba dwu- bądź wielokomorowego. Ten sposób na akumulację nieczystości pozwala na rozdzielenie części stałej od ciekłej. Przy pomocy specjalnych szczepów bakterii, możliwy jest szybki rozkład nieczystości oraz ich wyprowadzenie poza zbiornik.
Istnieje wiele możliwości na wykorzystanie zbiorników na ścieki. Zaczynając od ich tradycyjnego przeznaczenia, poprzez zaspokojenie potrzeb rolnictwa, kończąc na działaniu na rzecz środowiska. W sposobach ich przeznaczenia ogranicza nas tylko wyobraźnia.