Transport ponadnormatywny. Co to takiego i z jakimi obowiązkami się wiąże?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Transport ponadnormatywny, inaczej zwany ponadgabarytowym, to tak naprawdę transport ładunków, przekraczających standardowe rozmiary przewidziane dla danej drogi. Oznacza to, że w zależności od tego, jaką trasę musimy lub możemy obrać, dany ładunek może, ale nie musi okazać się przewozem ponadgabarytowym.

Jakich ładunków zazwyczaj dotyczy transport ponadgabarytowy?

Pomimo że kwestia transportu ponadgabarytowego częściowo uzależniona jest od tego, jaką trasę obierzemy i jakie drogi będą użytkowane, zazwyczaj możemy w przybliżeniu określić, które ładunki będą już pod niego podlegać. Poza drogami o specjalnych wymaganiach, kiedy przewóz odbywa się standardowymi trasami, zazwyczaj przyjmujemy, że transport ponadnormatywny dotyczy pojazdów, które wraz z towarem przewyższają 16,5 m całkowitej długości, 2,5 m szerokości oraz 4,0 m wysokości. W przypadku masy wartość ta przekracza 42 tony ciężaru całkowitego, do którego wlicza się m.in. wagę kierowcy i paliwa.

Ogólnie możemy też ująć, że za ładunki ponadgabarytowe uznaje się wszystkie te, które odznaczają się wyjątkowo wysoką wagą lub wielkością, np. elementy konstrukcyjne budynków.

Obowiązki związane z przewozem ponadgabarytowym

Aby prowadzić transport ponadgabarytowy, konieczne jest przede wszystkim uzyskanie pozwolenia na jego realizację wybranymi trasami. Obowiązkowe jest też przeprowadzenie właściwego procesu logistycznego, czyli wybór odpowiednich tras, czasu przejazdu oraz środków transportu. Cały proces powinien odbywać się w taki sposób, aby nie utrudniał normalnego ruchu, co często oznacza zrezygnowanie z niektórych przejazdów, np. ze względu na wąskie drogi czy ronda.

Ze względu na te wszystkie kwestie, ten rodzaj transportu warto powierzyć specjalistom. Znajdziesz ich na stronie https://kadam.com.pl/transport-slaskie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
3 Sposoby na naukę języka – Wybierz swój ulubiony!
3 Sposoby na naukę języka – Wybierz swój ulubiony!
Nauka języka obcego to nie lada wyzwanie. Nie jest łatwo nauczyć się języka, zwłaszcza jeśli jest się osobą dorosłą. Zadanie […]
Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli do domu?
Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę przy wyborze mebli do domu?
Domowe aranżacje mogą się wyróżniać unikalnym designem oraz wysoką funkcjonalnością. Sporo interesujących projektów wnętrzarskich proponowanych jest w sklepach online – […]
Co przyda się do przyklejenia rzęs?
Co przyda się do przyklejenia rzęs?
Sztuczne rzęsy stały się ostatnio bardzo modne. Nie ma się temu co dziwić, gdyż dzięki nim możemy zyskać wyjątkową oprawę […]