Przy pęknięciach i rysach ważny jest materiał naprawczy, którego użyjemy. Oczywiście przy dużych pęknięciach będzie on różny od tego, którego użyjemy przy małych rysach.
Przy dużych ubytkach ważne jest przygotowanie podłoża. Najlepiej wyczyścić opadający tynk oraz zeszlifować ubytek pod kątem 45 stopni w taki sposób, by nigdzie nie było resztek farby, ani tynku. Po tym procesie nakładamy specjalną masę naprawczą. Możliwa do kupienia jest w gotowych opakowaniach bez potrzeby rozrabiania. Najlepiej wybrać szpachlę szybkoschnącą bezskurczową, która będzie wyjątkowo elastyczna i samodzielnie dopasowuje się do ubytku. Po wyschnięciu masa powinna idealnie wypełniać całą bruzdę. Na naprawioną ścianę kładziemy warstwę gładzi szpachlowej, którą możemy pomalować w kolorze reszty ściany. Przy niewielkich ubytkach, takich jak rysy, wykończenie może być odpowiednie. Przy dużych ubytkach potrzebna będzie już masa naprawcza z dodatkiem włókna szklanego. Pozwoli to na bardzo dokładne wypełnienie każdego wgłębienia.
Przyczyną pęknięć, zwłaszcza w nowych budynkach jest jego osiadanie. Może również być to wina nieodpowiedniej wentylacji lub przecieku. Warto sprawdzić, czy ściany nie są zawilgocone. Możliwe, że w takich przypadkach będzie nam potrzebna iniekcja ścian betonowych, która skutecznie je osuszy i naprawi. Jeśli interesują Cię hydroizolacje Śląsk jest województwem, gdzie firm świadczących tego typu usługi nie brakuje.