Inhalacja to popularna metoda kuracji stosowana zwłaszcza u małych i starszych dzieci cierpiących z powodu różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu oddechowego. Jeszcze do niedawna stosowano wyłącznie tradycyjną jej formę za pomocą przygotowanej w domowych warunkach inhalacji parą wodną, która udrażnia nos, nawilża błony śluzowe oraz skutecznie obniża lepkość śluzu. Jej zadaniem jest oczyścić oskrzela, by ułatwić oddychanie. Popularne są zarówno parówki bez dodatków (wyłącznie ciepła woda), jak i z dodatkiem ziół i aromatycznych olejków eterycznych.
Kolejny sposób na podawanie leku wziewnego to inhalatory kieszonkowe proszkowe i ciśnieniowe. Urządzenia wypisywane są na receptę, zwykle w przypadku chorób na tle alergicznym.
Aby uskutecznić działanie sprzętu, należy zadbać o prawidłową technikę inhalacji. Zaczynamy od głębokiego wydechu, następnie wraz z głębokim wdechem obejmujemy ustami ustnik i zasysamy lekarstwo do oskrzeli i płuc.
Inną odmianą są nebulizatory, czyli wygodne urządzenia do aplikowania leków w postaci mgiełki. Niestety część z nich nie pozwala na podawanie pełnej dawki leku. W związku z tym coraz częściej wykorzystuje się komory inhalacyjne z zastawką, takie jak np.: http://oddychasz.pl/Komory-inhalacyjne-c50. Umożliwiają one uzyskanie pełnego efektu terapeutycznego poprzez dawkowanie całkowitej porcji medykamentu. Produkt jest uniwersalny, przez co można go stosować wszędzie. Ma kompaktowy rozmiar, jest praktyczny i bardzo wygodny.