Jednym z kluczowych zabiegów o charakterze konserwacyjnym jest smarowanie. Polega ono na pokrywaniu komponentów ruchomych różnych maszyn oraz urządzeń specjalnym preparatem, który pełni funkcję ochronną i jednocześnie niweluje poziom tarcia. Do jego aplikacji wykorzystuje się przede wszystkim autonomiczne urządzenia zwane smarownicami, a także zaawansowane układy centralne. Te drugie rozwiązania stanowią normę głównie w zakładach przemysłowych i profesjonalnych warsztatach.
Smarowanie nie wiąże się z żadnymi dużymi nakładami finansowymi, a przynosi mnóstwo korzyści. W pierwszej kolejności znacznie ogranicza tarcie, co przekłada się bezpośrednio na sprawniejsze funkcjonowanie danego urządzenia. Jest ono również mniej podatne na występowanie kosztownych awarii i destrukcyjną korozję. Stosowanie smaru powoduje ponadto świetną amortyzację niepożądanych obciążeń uderzeniowych, skuteczne tłumienie drgań i lepsze odprowadzanie energii cieplnej. Jak by tego było mało, po przeprowadzeniu omawianego procesu zostają wyeliminowane luzy i zanieczyszczenia mogące negatywnie wpływać na pracę maszyny.
W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się smarownice tradycyjne – ręczne (akumulatorowe) bądź nożne. Ze względu na niską wagę i nieskomplikowaną budowę są bowiem wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu i nie zajmują zbyt wiele miejsca. Z kolei do zakładu przemysłowego lub warsztatu motoryzacyjnego warto zakupić smarownice automatyczne, które bardzo precyzyjnie dozują ilość preparatu. W tym przypadku można też postawić na centralny układ smarowania, dostarczający czynnik roboczy do kilku (kilkunastu) punktów w tym samym momencie.