Silnik elektryczny – rodzaje i działanie

Silnik elektryczny to maszyna elektryczna, która przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną. Odwrotnością tego jest konwersja energii mechanicznej na elektryczną i jest dokonywana przez generator lub dynamo.

Silniki elektryczne są wykorzystywane do zasilania szerokiego zakresu zastosowań, w tym silników samochodowych, narzędzi elektrycznych, wentylatorów, dmuchaw i pomp.

Silniki elektryczne są klasyfikowane w zależności od rodzaju wyjścia.

Silniki oscylacyjne 

Silniki te wytwarzają ruch obrotowy, który może być ciągły lub przerywany. Najczęstszym przykładem są silniki synchroniczne i indukcyjne prądu przemiennego.

Silniki z magnesami trwałymi 

Tego typu silniki wykorzystują magnesy trwałe do zapewnienia pól magnetycznych, które obracają się wraz z armaturą silnika. Są one zazwyczaj niewielkich rozmiarów i powszechnie stosowane w małych urządzeniach, gdzie nie jest wymagana duża moc, takich jak wentylatory czy odkurzacze.

Silniki krokowe 

Te typy silników mają wewnętrzną przekładnię, która powoduje, że obracają się w dyskretnych krokach, a nie w sposób ciągły, jak robią to inne typy silników. To sprawia, że są idealne do zastosowań, gdzie dokładne pozycjonowanie lub ruch musi być osiągnięty, takich jak robotyka lub dyski twarde komputerów, które używają silników krokowych zamiast konwencjonalnych elektromagnesów, ponieważ wymagają mniejszego zużycia energii.

Jeśli jesteś zainteresowany takim produktem, to koniecznie sprawdź: https://sempolska.com.pl/.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 + osiemnaście =