Rekuperator – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rekuperator to urządzenie do wymiany ciepła, które odbiera ciepło ze spalin i wykorzystuje je do wstępnego podgrzania powietrza przed wprowadzeniem do komory spalania.

Rekuperatory stosowane są w małych kotłach, np. do podgrzewania wody. Stosuje się je również w dużych elektrowniach w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia paliwa.

Rekuperatory można podzielić na dwa rodzaje:

Rekuperatory bezpośredniego kontaktu 

Składają się one z dwóch zestawów rur ułożonych jedna za drugą, pomiędzy którymi przechodzą spaliny. Proces zachodzi, gdy gorące spaliny pochodzące z pieca przechodzą przez pierwszy zestaw rur, gdzie tracą ciepło przez przewodzenie i promieniowanie. To powoduje nagrzanie płynu pośredniego w tym zestawie rur, który następnie przez konwekcję i promieniowanie nagrzewa płyn wtórny w drugim zestawie rur, zanim zostanie odprowadzony w postaci gorących spalin o wysokiej temperaturze do atmosfery lub komina.

Rekuperatory pośrednie kontaktowe 

Składają się z pojedynczej rury wypełnionej wodą lub inną cieczą niemieszającą się ze spalinami, która przekazuje ciepło przez konwekcję i parowanie z gorących spalin do chłodnej wody chłodzącej, która przepływając wewnątrz odbiera ciepło i skrapla parę wodną, która zostanie odprowadzona z powrotem do atmosfery przez komin wraz z rekuperacją.

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości jakie daje rekuperator, to sprawdź witrynę internetową: https://ekoklima.eu/rekuperacja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak dobrać odpowiednie łóżko do sypialni?
Jak dobrać odpowiednie łóżko do sypialni?
Domowe aranżacje mogą zapewnić wysoki komfort – wystarczy dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązania. Zawsze warto mieć na uwadze, że poza meblami […]
Jakiego typu firmy powinny zdecydować się na posiadanie własnej aplikacji mobilnej?
Jakiego typu firmy powinny zdecydować się na posiadanie własnej aplikacji mobilnej?
W dzisiejszych czasach firma nie podążająca za nowymi rozwiązaniami technicznymi dla biznesu nie będzie mogła skutecznie konkurować na rynku. Wdrażanie […]
Szkodliwe składniki w kosmetykach których powinniśmy unikać
Szkodliwe składniki w kosmetykach których powinniśmy unikać
Kosmetyki, które możemy zobaczyć na drogeryjnych półkach, objęte są badaniami, a wypuszczenie ich na rynek jest możliwe dopiero po uzyskaniu […]