Rekuperator – co warto wiedzieć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rekuperator to urządzenie do wymiany ciepła, które odbiera ciepło ze spalin i wykorzystuje je do wstępnego podgrzania powietrza przed wprowadzeniem do komory spalania.

Rekuperatory stosowane są w małych kotłach, np. do podgrzewania wody. Stosuje się je również w dużych elektrowniach w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia zużycia paliwa.

Rekuperatory można podzielić na dwa rodzaje:

Rekuperatory bezpośredniego kontaktu 

Składają się one z dwóch zestawów rur ułożonych jedna za drugą, pomiędzy którymi przechodzą spaliny. Proces zachodzi, gdy gorące spaliny pochodzące z pieca przechodzą przez pierwszy zestaw rur, gdzie tracą ciepło przez przewodzenie i promieniowanie. To powoduje nagrzanie płynu pośredniego w tym zestawie rur, który następnie przez konwekcję i promieniowanie nagrzewa płyn wtórny w drugim zestawie rur, zanim zostanie odprowadzony w postaci gorących spalin o wysokiej temperaturze do atmosfery lub komina.

Rekuperatory pośrednie kontaktowe 

Składają się z pojedynczej rury wypełnionej wodą lub inną cieczą niemieszającą się ze spalinami, która przekazuje ciepło przez konwekcję i parowanie z gorących spalin do chłodnej wody chłodzącej, która przepływając wewnątrz odbiera ciepło i skrapla parę wodną, która zostanie odprowadzona z powrotem do atmosfery przez komin wraz z rekuperacją.

Jeśli chcesz skorzystać z możliwości jakie daje rekuperator, to sprawdź witrynę internetową: https://ekoklima.eu/rekuperacja.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Nakrycia głowy dla dzieci – ich typy i rodzaje
Nakrycia głowy dla dzieci – ich typy i rodzaje
Oferty sklepów odzieżowych zaskakują różnorodnością wzorów i kolorów. Ogromny wybór oferowany jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Bez […]
W jakich sytuacjach może być konieczne skorzystanie z pomocy drogowej?
W jakich sytuacjach może być konieczne skorzystanie z pomocy drogowej?
Podróżując po kraju samochodem zawsze trzeba się liczyć z tym, że w trasie może nas spotkać przykra niespodzianka taka jak […]
Top 10 najlepszych gadżetów reklamowych
Top 10 najlepszych gadżetów reklamowych
Pomimo ery Internetu i social mediów, wciąż niezastąpione pozostają tradycyjne formy reklamy własnej firmy, produktów i usług. Wielu przedsiębiorców chętnie […]