Odwapnianie i odkamienianie ekspresów

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ekspresy do kawy to urządzenia, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Wysokiej jakości urządzenia ciśnieniowe znanych marek, potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Aby służyły długo i bezawaryjnie należy o nie w odpowiedni sposób zadbać. To co najbardziej wpływa na skrócenie żywotności ekspresów do kawy to kamień osadzający się na delikatnych elementach urządzeń. Żeby się go pozbyć, należy regularnie przeprowadzać odwapnianie (sprawdź: odwapniacze Saeco) i odkamienianie ekspresów. Prawidłowe wykonywanie tej czynności wymaga przestrzegania kilku zasad.

Na wstępie warto sprawdzić w instrukcji obsługi, czy model urządzenia jaki posiadamy, posiada funkcję odkamieniania. Jeśli tak, to ekspres sam poinformuje o konieczności przeprowadzenia czyszczenia. Gdy taka informacja pojawi się na wyświetlaczu, wystarczy niezwłocznie przeprowadzić procedurę czyszczenia. W tańszych modelach użytkownik sam musi pamiętać o tym, aby wykonywać odwapnianie i odkamienianie. Większość producentów informuje o tym, co jaki czas należy to robić. Ogólnie zaleca się, by przeprowadzać je co 200-300 zaparzonych filiżanek kawy.

Przed przystąpieniem do odwapniania i odkamieniania ekspresu, należy zaopatrzyć się w specjalistyczne środki. Najlepiej kupować produkty zalecane przez producenta. Stosowanie innych, może być nieefektywne lub wpłynąć na pogorszenia smaku przygotowywanej kawy. Wynika to z tego, że przewody w każdym urządzeniu są przystosowane do danych środków i stosowanie zamienników nie jest wskazane. Na rynku dostępne są środki chemiczne w postaci tabletek lub proszków wsypywanych do pojemnika na wodę. Znaleźć można także gotowe roztwory w formie płynnej.

Po włożeniu odkamieniacza wystarczy uruchomić program odkamieniania. Jeśli ekspres, który posiadamy nie ma takiej funkcji, należy przygotować tzw. kawę bez kawy. Chodzi o to, aby urządzenie pobrało wodę z preparatem i przeczyściło w ten sposób cały układ. Czynność warto powtarzać kilkukrotnie, aż do czasu pobrania całej wody z pojemnika.

Jeśli nie masz ekspresu do kawy, a marzysz o nim. Sprawdź oferty polecanych ekspresów do kawy Saeco w sklepie internetowym kawadlapoznania.pl.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co może przydać się na wyjeździe integracyjnym?
Co może przydać się na wyjeździe integracyjnym?
Wyjazdy integracyjne stają się coraz bardziej popularnym sposobem na zwiększenie wydajności pracowników i pozwolenie im na wzajemne poznanie się i […]
Jak dostosować warunki produkcyjne przedsiębiorstwa do wymogów środowiskowych?
Jak dostosować warunki produkcyjne przedsiębiorstwa do wymogów środowiskowych?
Wybrane sektory przemysłu wymagają specyficznych warunków, aby rozpocząć działania produkcyjne. Jednym z nich są tzw. Clean Roomy, czyli pomieszczenia czyste. […]
Jak prowadzić księgowość apteki?
Jak prowadzić księgowość apteki?
Wydawać by się mogło, że księgowość w aptece nie różni się od księgowości innych firm. Wprawdzie prawo do otwierania apteki […]