Jak zmniejszyć hałas w zakładach produkcyjnych?

Statystyki podają, że ponad 50% pracowników w zakładach produkcyjnych jest narażona na hałas. Jest to z pewnością jedno z najbardziej dominujących zagrożeń w miejscu pracy. Na szczęście istnieje dość sporo metod, które pozwalają ten hałas zmniejszyć. Które z nich wydają się najlepsze? 

Stworzenie odpowiednich warunków 

Najważniejsze w zmniejszeniu hałasu jest jak najmniejsze oddziaływanie na narząd słuchu. Im dalej źródło zagrożenia, tym mniejszy wpływ na pracującego pracownika, a zatem stanowisko pracy powinno być jak najbardziej oddalone od źródła hałasu. Oczywiście są sytuacje i maszyny przy których trzeba być niemalże cały czas. Wtedy nasz pracownik powinien zostać wyposażony w specjalne, wygłuszające nauszniki.

Zastosowanie środków technicznych 

Co prawda można odseparować ludzi od źródła hałasu, ale najlepsze metody wiążą się z eliminacją przyczyny zagrożenia. Najczęściej źródłem hałasu są różnorodne maszyny, które przy permanentnej pracy z dużym silnikiem bądź mocą wydają nieraz bardzo głośne dźwięki. Istnieją jednak specjalne firmy, przykładowo takie jak ta, ze strony https://wyciszauto.pl/, które zajmują się wyciszaniem wielu urządzeń. Często polega to na stosowaniu specjalnych obudów, które oddzielają maszynę od pracownika. 

Bardzo popularne są również tłumiki akustyczne, które częściowo eliminują źródło hałasu. Dobrym separatorem mogą być również ekrany dźwiękoszczelne. Istnieją też specjalne kabiny, które przeznaczone są dla pracowników. Produkcja odbywa się tutaj niejako na zewnątrz, a ludzie mają swoją przestrzeń pracy w środku. Trzeba wówczas pamiętać, żeby przy każdorazowym wyjściu zakładać specjalne nauszniki. 

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 14 =