Aluminium posiada wysoką odporność na korozję. Niemniej jednak narażone na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym ulega ciągłemu procesowi utleniania (korozji). To z kolei w dłuższej perspektywie czasu może prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia elementów z niego wykonanych. Jak temu w sposób skuteczny zapobiec?
Mitem jest, że aluminium nie trzeba zabezpieczać antykorozyjnie. Z punktu widzenia praktycznego i ekonomicznego uzasadnione jest poddanie elementów aluminiowych procesowi pasywacji lub lakierowania. Na czym polegają te metody? Tak więc pasywacja aluminium jest procesem elektrolitycznym i polega na pokryciu aluminium tlenkiem o wiele odporniejszym w stosunku do tego, który pojawia się w sposób naturalny. Metoda ta jest szczególnie często wykorzystywana w przemyśle elektronicznym, stoczniowym, motoryzacyjnym, czy też spożywczym (anodowane aluminium z serii 1000 jest dopuszczone do kontaktu z żywnością).
Co warte jeszcze zaznaczenia, proces pasywacji (anodowania) aluminium składa się z kilku ważnych etapów. Spośród nich można wymienić między innymi przygotowanie elementu, właściwe anodowanie, czy też barwienie (etap niewymagany). Niezwykle ważny jest również kończący cały proces etap uszczelniania powłoki. W celu uzyskania większej ilości informacji o poszczególnych krokach, które prowadzą do uzyskania warstwy ochronnej na elementach aluminiowych można odwiedzić między innymi stronę internetową https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/.
Dobre rady