Dozownik celkowy – czym jest i do czego służy?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

W każdej instalacji odpylającej należy zadbać o wybór odpowiedniego systemu odbioru pyłu, co można zrealizować na kilka konkretnych sposobów. Większość urządzeń przeznaczonych do tego właśnie celu służy do zamykania zbiorników pyłu, pracujących przy ciśnieniu różnym od atmosferycznego. Narzędzia te powinny być proste w obsłudze i zarazem całkowicie bezawaryjne i bezpieczne dla pracowników, jak i wydajne i cichobieżne. Wśród systemów odbioru pyłu można wyróżnić kilka podtypów, z których większość wykonuje pracę na zupełnie innych warunkach. Jednym z nich jest bardzo popularny dozownik celkowy.

Rodzaje systemów odbioru pyłu

Systemy odbioru pyłu różnią się wieloma cechami technicznymi, które powodują, że konkretny system sprawdzi się tylko w jednym zastosowaniu. Zazwyczaj producenci stosują skonkretyzowane rozwiązania, które wybiera się głównie ze względu na rodzaj i temperaturę pyłu.

Zawory dozujące to najprostszy w budowie rodzaj urządzenia odcinającego, który potocznie nazywa się śluzą szczelinową, i służy do mechanicznego usuwania pyłu ze zbiorników, które pracują wyłącznie w podciśnieniu, nie wywołując jednocześnie dekompresji. Praca tego urządzenia jest dość prosta – dolne części wymiennego elementu gumowego wskutek dużego podciśnienia we wnętrzu zbiornika zostają przyssane do siebie, przez co do wnętrza nie dociera powietrze, a na zewnątrz nie wydostaje się pył ze środka zbiornika.

Klapy wahadłowe można stosować po stronie nadciśnieniowej i podciśnieniowej, przez co wyróżnia się ich dwa typy – podwójne klapy bez napędu oraz klapy z napędem. Różnica jest zasadnicza i należy bezwzględnie poznać systematykę pracy i dobrać do niej odpowiedni rodzaj klap. W wersji bez napędu pył otwiera swoim własnym ciężarem jedną klapę, po czym otwiera drugą, zamykając jednak wcześniej poprzednią. Siłę docisku reguluje się przy pomocy obciążników obu klap. W wersji z napędem z kolei zastosowano motoreduktor ze specjalnymi krzywkami na jego osi. Dzięki temu opróżnianie pyłu następuje bez jakiejkolwiek dekompresji.

Zasuwy pyłowe ZP służą do bardzo szczelnego odcięcia układu zawierającego pył. Za ich pomocą można regulować wydajność opróżniania dzięki otwarciu zasuwy w regulowanym zakresie. W większości przypadków urządzenia te obsługuje się ręcznie lub wykorzystując do tego celu motoreduktor. Dozownik celkowy jest kolejnym rodzajem systemu odbioru pyłu i warto go poznać zdecydowanie bliżej, podobnie jak Netzsch pompy.

Jak działa dozownik celkowy? Ogólna charakterystyka produktu

Dozownik celkowy jest jednym z najprostszych i zarazem najbardziej efektywnych i wydajnych urządzeń. Jest w całości wykonany z trwałych materiałów, odpornych w większości przypadków na szybkie zmiany temperatury, takich jak żeliwo lub stal, które w miejscach narażonych na ścieranie pokrywa się np. warstwą chromu. Czasami łopatki dozownika są uzupełnione listwami uszczelniającymi. Budowa przeważnie jest monolityczna i charakteryzuje się wysokim poziomem stabilności. W przypadku gałęzi spożywczej najczęściej do budowy wykorzystywana jest stal kwasoodporna, która charakteryzuje się odpowiednim poziomem zachowania higieny i może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. 

Poszczególne modele różnią się między innymi wydajnością, którą wyraża się w metrach sześciennych na godzinę, obrotami bębna w obrotach na minutę oraz mocą silnika tradycyjnie opisywaną w kilowatach. W wielu aplikacjach istotna jest również masa w kilogramach. Urządzenia te różnią się między sobą także wielkością otworu wlotowego i wylotowego. 

Dozownik celkowy może pracować po stronie podciśnieniowej i nadciśnieniowej, a jego praca charakteryzuje się dużą wydajnością. Pył oraz materiały drobnoziarniste, który wpadają do otworu wlotowego ze zbiornika, są transportowany przez obrotowe łopatki do otworu wylotowego, gdzie opuszczają dozownik. Celki bębna całkowitym opróżnieniu powracają pod otwór wlotowy i ponownie wykonują swoją pracę, co oznacza, iż cykl jest powtarzany przez cały czas działania dozownika, aż do jego wyłączenia. Co ciekawe, zatrzymanie dozownika celkowego skutkuje powstaniem zaworu, który całkowicie zamyka przepływ pyłu oraz powietrza. Dzięki temu zarówno podczas samej pracy dozownika, jak i w czasie jego zamknięcia, praca odbywa się bez dekompresji. Co ważne, dozownik celkowy jest zawsze zasilany poprzez motoreduktory i w wielu przypadkach można go doposażyć w skrzynkę elektryczną z falownikiem. To rozwiązanie umożliwia dostosowanie pracy dozownika do konkretnych potrzeb.

Dozownik celkowy, który można zakupić ze strony https://www.pompy-polska.pl/dozownik-celkowy można wykorzystać do dozowania takich materiałów jak ziarna, pieprz i sól, mleko sproszkowane, przyprawy, cukier, mąka czy inne produkty sypkie. W przeważającej większości dozownik celkowy wykorzystuje się na liniach produkcyjnych, pakowania czy ważenia i transportu pneumatycznego. Wielu przedsiębiorców korzysta z tych urządzeń również jako śluzy do odcinania różnych stref roboczych. Mogą wówczas znaleźć zastosowanie jako filtry odpylające, suszarki czy też do opróżniania różnego rodzaju zbiorników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy warto skorzystać z usług księgowej?
Kiedy warto skorzystać z usług księgowej?
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług księgowego, jeśli nie masz czasu lub wiedzy, aby śledzić finanse swojej firmy. Księgowi mogą […]
Czym charakteryzują się szwajcarskie zegarki?
Czym charakteryzują się szwajcarskie zegarki?
Udana stylizacja, zarówno ta przeznaczona na co dzień, jak i na bardziej poważne okazje, to nie tylko dobrze dobrane ubrania. […]
Kłopoty w związku – jak przetrwać trudne chwile?
Kłopoty w związku – jak przetrwać trudne chwile?
W każdym związku zdarzają się lepsze i gorsze dni. Problem zaczyna się wtedy, gdy para przestaje ze sobą normalnie rozmawiać. […]