Czym są wyciągi roślinne i jakie jest ich zastosowanie?

Dbanie o zdrowie wiąże się przede wszystkim ze stosowaniem prawidłowej diety, bogatej w różne witaminy i składniki mineralne. Powinna ona być także zróżnicowana, po to aby skutecznie uzupełniać niedobór wszystkich substancji. Jednymi z pomocnych w uzupełnianiu luk produktów są wyciągi roślinne, które mają wiele zastosowań.

Co warto wiedzieć o wyciągach roślinnych?

Inaczej nazywa się je ekstraktami, ponieważ uzyskuje się je w procesie ekstrakcji. Polega to na tym, że z całej rośliny, bądź jej części, wyciąga się najbardziej cenne substancje. Dokonuje się tego z użyciem wody, alkoholu, a niekiedy również olei roślinnych, najczęściej odpowiednio mocząc roślinę i poddając ją różnym zabiegom chemicznym. Produktem końcowym takiego procesu jest właśnie wyciąg. Te wytworzone z użyciem wody możemy podzielić na napary, odwary i maceraty, a te uzyskane z pomocą alkoholu na nalewki, wyciągi zagęszczone oraz tzw. stabilizowane alkoholatury. Można je pozyskiwać z różnych rodzajów roślin, w tym z wszelkich ziół, o czym więcej można dowiedzieć się choćby na witrynie internetowej https://zielarnia24.pl/wyciagi-ziolowe,413.html lub u innych producentów. 

Ekstrakty roślinne mają niezwykłe właściwości, które zawdzięczają składnikom w nich zawartych. Są to chociażby polifenole, flawonoidy, olejki eteryczne, garbniki, witaminy, a także wiele innych substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Z tego względu znalazły one zastosowanie w szeroko pojętym przemyśle kosmetycznym, ale też spożywczym. Spotkamy je także wszędzie tam, gdzie realizuje się zabiegi z zakresu medycyny naturalnej.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery + 8 =