Badania, które musi wykonać zawodowy kierowca

Praca kierowcy nie należy do najłatwiejszych – wymaga dużej spostrzegawczości, umiejętności panowania nad stresem i robienia kilku rzeczy jednocześnie. Długie godziny spędzone za kierownicą bez odpowiedniej wytrzymałości fizycznej i psychicznej mogą skutkować poważnymi błędami, a zawodowy kierowca nie jest odpowiedzialny wyłącznie za siebie. Pracownicy zajmujący się transportem osobowym lub towarowym muszą więc wykonywać okresowe badania lekarskie – raz na 5 lat w przypadku osób poniżej 60 lat.

Na wstępie lekarz medycyny pracy musi sprawdzić, czy kandydat ma sprawny wzrok, słuch i układ nerwowy – nie mogą występować żadne zaburzenia w koordynacji ruchowej. Ważny jest wywiad psychologiczny, który określi, jak dana osoba radzi sobie ze stresem i czy jest w pełni sprawna intelektualnie. Jeśli przyszłego kierowcę musi zbadać psychiatra Kraków mieści wiele placówek, w których można uzyskać opinię na temat stanu zdrowia psychicznego.

Dlaczego badania muszą być powtarzane?

Okresowość badań kierowców wynika z tego, że nawet u idealnego kandydata z biegiem lat wzrok i słuch mogą ulegać pogorszeniu. Nawet bez zmiany trasy w pełni funkcjonujące narządy zmysłów są kluczowe – zmienne warunki na drodze i rozmaite unowocześnienia wymagają, aby kierujący pojazdem dostrzegał wszystkie szczegóły i poruszał się w pełnym skupieniu. Miejsc, w których przyjmuje okulista Kraków mieści kilkadziesiąt, a na badanie nie trzeba czekać długo. Szczególnie starsze osoby są narażone na choroby oczu takie jak zaćma czy jaskra, które muszą być wykryte jak najszybciej.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy − 2 =