Choroba zwyrodnieniowa stawów powoduje duże cierpienie i znacznie ogranicza sprawność. Obecnie dotyka coraz młodsze osoby, choć jeszcze do niedawna była dolegliwością ludzi starszych. Czynnikiem predysponującym jest zaawansowany wiek, ale również urazy i obciążenia, otyłość i nieprawidłowości w budowie stawu. Jak zdiagnozować to schorzenie i w jaki sposób z nim walczyć?
Główne objawy to uciążliwy ból w dotkniętym zwyrodnieniem stawie, a także sztywność i ograniczenie ruchomości. Chory staw jest zniekształcony, uwagę zwracają również poszerzone obrysy. W trakcie poruszania czy zmiany pozycji słyszalne jest charakterystyczne trzeszczenie. Dolegliwości bólowe nasilają się pod koniec dnia, natomiast sztywność jest najbardziej nasilona po śnie i okresach spoczynku. Z czasem – jeśli nie podejmiemy odpowiedniej terapii – objawy narastają, dlatego niezbędne jest zdiagnozowanie choroby w jak najwcześniejszej fazie.
Nie jest możliwe całkowite wyleczenie tego schorzenia, jednak można spowolnić postęp choroby i załagodzić jej przebieg. Powinniśmy zadbać o prawidłową masę ciała, a także wykonywać zalecane przez fizjoterapeutę ćwiczenia. Wskazana jest również termoterapia i odciążanie chorego stawu za pomocą wkładki, chodzika lub laski. Dolegliwości bólowe łagodzi się również przy pomocy środków farmakologicznych. Skuteczną metodą walki z chorobą jest terapia polegająca na zwiększeniu w organizmie poziomu naturalnych białek ochronnych. Pozwala to ograniczyć działanie cytokin prozapalnych, zmniejszyć stan zapalny w stawie, a tym samym zredukować ból. Medycyna oferuje również chirurgiczne leczenie zwyrodnienia stawów, szczególnie kolanowych i biodrowych. Na http://orthokine.pl/ można znaleźć więcej informacji na temat leczenia.