Konsole do gier swoją olbrzymią popularność zyskały już w latach dziewięćdziesiątych. Do dziś są używane bardzo często, a światowi producenci wypuszczają na rynek ich nowe wersje. Dziś przyjrzymy się jednej z najbardziej znanych na świecie maszyn do gier, czyli konsoli Xbox, a konkretnie usterkom, jakie w nich występowały. Dotyczą one zarówno modelu One, jak i 360, więc poradnik będzie kierowany do użytkowników obydwu tych urządzeń.
W pewnej partii modelu One popularne były problemy ze złą jakością niektórych połączeń lutowanych. Na początku nic się nie działo, ale po kilku miesiącach lub latach użytkowania i wielu cyklach nagrzewania się i schładzania elementów wnętrza połączenia te potrafiły pękać. Powodowało to rozmaite objawy, takie jak zawieszanie się w czasie grania, brak obrazu na ekranie, czasami w ogóle nie było reakcji na próbę włączenia.
Na szczęście naprawa Xbox One, który dotknięty był wyżej opisaną usterką, nie jest trudna. Serwisy stosują specjalne urządzenie, które podgrzewa całą płytę główną do temperatury topienia się cyny, co powoduje automatyczną naprawę wszystkich słabych połączeń.
Zarówno model One jak i 360 potrafią mieć problemy z odczytem płyt. Zdarzają się takie sytuacje, gdzie od razu po włożeniu jest ona wyrzucana na zewnątrz, bądź pomimo obecności nośnika w środku konsola po prostu go nie widzi. Problem może mieć różne podłoże, od zabrudzenia głowicy odczytującej, poprzez uszkodzenie taśmy danych, jak również pojawienie się zimnych lutów wewnątrz samego napędu lub fragmentu odpowiedzialnego za jego obsługę na płycie głównej.
Naprawa polega na wymianie napędu, taśmy lub poprawy połączeń lutowanych. Inne popularne usterki model 360 oraz metody ich naprawy znajdziemy tutaj: https://www.serwiskonsol.com/naprawa-xbox-360/.
Nigdy nie należy wyrzucać ani nie sprzedawać uszkodzonej konsoli, ponieważ często jej naprawa okazuje się nie tylko dość szybka, ale również tania.