Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem finansowym. Na polskim rynku zjawisko ogłoszenia upadłości zdarza się coraz częściej. Kiedy można mówić o upadłości firmy i jak w tym wypadku postępować?
Najprościej rzecz ujmując firmę można uznać za upadłą, kiedy popada w stan niewypłacalności. O niewypłacalności mówimy w sytuacji, kiedy dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Przyjmuje się, że dłużnik utracił zdolność wykonywania tych zobowiązań jeżeli zwłoka w ich realizacji trwa ponad trzy miesiące. Niewypłacalność występuje również w przypadku, gdy wartość zobowiązań przewyższa majątek dłużnika przez okres dłuższy niż 24 miesiące. Moment stwierdzenia niewypłacalności jest niezwykle istotny, zgodnie z prawem upadłościowym to od tego dnia przedsiębiorca ma obowiązek złożyć wniosek upadłość prowadzonej działalności w przeciągu 30 dni. Zachowanie tego terminu może uchronić dłużnika przed pociągnięciem do odpowiedzialności cywilnej i karnej.
Kiedy przedsiębiorca nie ma wątpliwości co do tego, że jego firma znalazła się w stanie upadłości musi złożyć stosowny wniosek w wydziale gospodarczym sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. We wniosku powinny się znaleźć informacje takie jak:
– niezbędne dane dotyczące spółki lub osoby fizycznej,
– adres siedziby przedsiębiorstwa,
– okoliczności przemawiające za wszczęciem postępowania upadłościowego.
Osoby zainteresowane powyższym zagadnieniem mogą uzyskać więcej informacji na temat upadłości firmy pod następującym adresem https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-przedsiebiorcy/.