Palenie w kominku to doskonały sposób na ogrzewanie pomieszczenia. Najczęściej jest to salon, gdzie przyjemna atmosfera połączona z klimatem domowego paleniska stwarza przyjazne warunki do przesiadywania. Aby tak jednak było konieczne jest stosowanie właściwego materiału opałowego, który powinien być nie tylko wydajny, ale także ekologiczny.
Podstawowym opałem do kominka jest drewno. Powinno ono charakteryzować się małym procentem wilgotności, a także korzystną wartością opałową. Najlepiej jest wybierać drewno z drzew liściastych, które dzięki większej gęstości spala się miarowo, a mniejsza ilość żywicy w jego wnętrzu nie wytwarza aż tyle dymu, co w przypadku drewna z drzew iglastych. Dobrym wyborem może okazać się chociażby grab, czy też dąb. Używanie odpowiednio sezonowanego i wysuszonego drewna z tych gatunków gwarantuje ekologiczne spalanie, bez nadmiernej emisji zanieczyszczających środowisko substancji.
Korzystniejszą alternatywą dla tradycyjnego drewna, ale nierozłącznie z nim związaną, jest brykiet drzewny, zwany często kominkowym. Jest to nic innego jak przetworzona postać drewna opałowego. Powstaje poprzez poddanie drzewa specjalnym procesom przetwórczym z użyciem wysokiej temperatury i ciśnienia. Brykiet to sprasowana forma, o dużej gęstości. Dzięki niej jego wartość opałowa jest wyższa, a spalanie jeszcze dłuższe. Sprawia to również, że wytwarza mniej dymu oraz pozostałości w postaci popiołu i brudu, co ułatwia ewentualne sprzątanie. Z tych wszystkich zalet wynika proekologiczność brykietu, która daje mu przewagę nad zwykłym opałem do kominka.