Jak przewozić dziecko bezpiecznie w samochodzie?

W naszym kraju obowiązują bardzo ścisłe zasady dotyczące przewożenia samochodem niemowląt i dzieci poniżej 150 cm wzrostu. Podstawowym wymaganiem jest umieszczanie ich w specjalnym foteliku, który ma na celu skutecznie zabezpieczyć je w razie wypadku, gwałtownego hamowania czy innego ryzykownego manewru. Taka konstrukcja musi być wykonana solidnie i idealnie dopasowana pod względem rozmiaru do konkretnego auta. Kilka funkcjonalnych modeli fotelików posiada w swojej ofercie chociażby sklep online https://niecodziennegadzety.pl/.

Ufajmy zaawansowanym testom, a nie obietnicom 

Przy wyborze fotelika samochodowego należy brać pod uwagę kilka ważnych parametrów. Pierwszym z nich jest rozmiar, który powinien pasować do wieku i wagi dziecka. Przykładowo dla noworodków i niemowląt idealne są modele z kategorii 0+ (0-13 kg), natomiast dla przedszkolaków z grupy I-III (9-36 kg). Ponadto duże znaczenie ma to, czy dany egzemplarz został poddany gruntownym testom zderzeniowym ADAC. Jest to w zasadzie jedyna gwarancja wysokiego poziomu ochrony malucha w razie jakiegokolwiek zdarzenia na drodze. Pamiętajmy przy okazji, że foteliki samochodowe kupowane z drugiej ręki często posiadają przestarzałe rozwiązania i nie są wystarczająco stabilne ani trwałe (zwłaszcza te mające więcej niż 5 lat). Niezbędnym elementem w konstrukcji omawianego produktu są 3 lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Oto pozostałe wymogi dotyczące przewożenia dzieci w autach:

– fotelik musi być idealnie dopasowany do wnętrza naszego pojazdu,

– optymalnym miejscem do jego zainstalowania jest tylna kanapa wyposażona w system ISOFIX,

– zaleca się wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy, bo dzięki temu ich kręgosłup i głowa są lepiej chronione przed urazami,

– konieczne jest każdorazowe skontrolowanie zapięcia pasów i zlikwidowanie ewentualnych luzów.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − sześć =