Jak nadać szyku domowym wnętrzom?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego życia. Dlatego też warto zadbać, aby był miejscem, do którego lubimy wracać; miejscem, w którym możemy się zrelaksować. Dom powinien być nie tylko funkcjonalny i dobrze urządzony, ale również ładny. Wystrój wnętrz może przecież odzwierciedlać nasz charakter. Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym w prosty sposób możemy dodać naszemu domowi szyku i elegancji.

Przestrzeń, kolory, wzory

Jeśli urządzamy mieszkanie od zera, warto pomyśleć o szacie kolorystycznej wnętrz, tak aby zbudować spójny język wizualny dla całego mieszkania. Ciemne, intensywne kolory, choć piękne, nie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je zmniejszają. Jeśli marzy nam się ściana w kolorze butelkowej zieleni, zarezerwujmy ją dla pokoju o powierzchni większej niż 15 m². Podobnie jest z tapetami. Aktualnie bardzo modne są florystyczne motywy, wzory w liście palmowe czy dżunglę. To bardzo intensywny wzór, który lepiej zarezerwować dla jednej, wybranej ściany, niż tapetować w ten sposób cały pokój, ponieważ możemy potem czuć się przytłoczeni nadmiarem kolorów i wzorów. 

W pokojach o mniejszym metrażu lepiej sprawdzają się jasne, delikatne kolory lub klasyczna biel, którą możemy ożywić intensywnie kolorowymi dodatkami lub obrazkami w ramkach. Decydując się na malowanie ścian w kolorze, zostawmy przy suficie pas kilku centymetrów bieli. W ten sposób optycznie podniesiemy sufit. W takich pomieszczeniach również dobrze sprawdzają się jasne tapety w delikatny wzór. Jeśli jednak zależy nam na dodaniu kolorów, niech będą to akcenty: intensywne zasłony w geometryczny wzór, czerwona narzuta na łóżko lub dywan w orientalny deseń. Możemy też postawić na kolorową kanapę albo fotel. Czasami mniej znaczy więcej.

Pokoje o niewielkim metrażu dobrze wyposażyć w szafę z drzwiami białymi przesuwnymi. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie z kilku względów. Po pierwsze, taka szafa pozwala maksymalnie zagospodarować przestrzeń, aż pod sam sufit, dzięki czemu wszystkie nasze ubrania i przedmioty osobiste możemy przechowywać wewnątrz i nie będą nam potrzebne dodatkowe meble. Drzwi przesuwne pozwalają również zaoszczędzić miejsce, ponieważ możemy je zainstalować również w wąskim korytarzu lub kącie za drzwiami do pokoju i nie będziemy mieli większych problemów z ich otworzeniem. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, możemy wybrać drzwi z lustrem, jednak nie wszyscy są zwolennikami takich rozwiązań. Klasyczna biel jest zawsze dobrym rozwiązaniem.

W pokoju nastolatka lub sypialni możemy skorzystać z nieco bardziej ekstrawaganckich rozwiązań. Na białe drzwi możemy nakleić specjalną, przygotowaną na wymiar naklejkę na meble. Przypomina to trochę samoprzylepną fototapetę przygotowaną z myślą właśnie o drzwiach do szafy. Możemy wybrać spośród wielu wzorów, wśród których znajdują się zarówno motywy roślinne, pejzaże, reprodukcje znanych dzieł malarskich, motywy z filmów i kreskówek czy motywy graficzne oraz geometryczne wzory. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Jego zaletą jest również fakt, że po kilku latach możemy zdjąć taką naklejkę i przykleić inną, co jest ważne w przypadku pokoi dziecięcych. To, co sprawdzało się w pokoju ośmiolatka, dla tego samego trzynastolatka może się w końcu okazać już nieakceptowalne.

 

Jeśli interesują nas bardziej eleganckie rozwiązania, dobrym wyjściem może okazać się szafa z grafiką na szkle. Zasada jest dokładnie ta sama, jak w wypadku naklejki na meble, jednak wykonanie jest o wiele trwalsze, ponieważ wybrana przez nas grafika zostaje zatopiona w szkle hartowanym. Rozwiązanie to jest bardzo trwałe, takie drzwi są stylowe i eleganckie, jednak powinniśmy dobrze przemyśleć wybór grafiki, aby obrazek nie znudził się nam po kilku miesiącach. Tego rodzaju drzwi najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które możemy zaprojektować od podstaw w taki sposób, aby drzwi do szafy zostały organicznie wkomponowane we wnętrze pokoju, stając się dekoracyjnym elementem pomieszczenia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czego używa się do stylizacji paznokci?
Czego używa się do stylizacji paznokci?
Miłośniczki zdobienia i stylizowania paznokci często myślą o założeniu własnego biznesu w tej dziedzinie. Zanim jednak zdecydują się na ten […]
Jak dostosować warunki produkcyjne przedsiębiorstwa do wymogów środowiskowych?
Jak dostosować warunki produkcyjne przedsiębiorstwa do wymogów środowiskowych?
Wybrane sektory przemysłu wymagają specyficznych warunków, aby rozpocząć działania produkcyjne. Jednym z nich są tzw. Clean Roomy, czyli pomieszczenia czyste. […]
Jakimi materiałami można upiększyć i ozdobić swój ogród?
Jakimi materiałami można upiększyć i ozdobić swój ogród?
Praktyczne ozdoby do ogrodu Coraz więcej uwagi poświęcamy na tworzenie ogrodów. Czasem w ogrodach powstają piękne kompozycje stworzone z krzewów […]