Jak nadać szyku domowym wnętrzom?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego życia. Dlatego też warto zadbać, aby był miejscem, do którego lubimy wracać; miejscem, w którym możemy się zrelaksować. Dom powinien być nie tylko funkcjonalny i dobrze urządzony, ale również ładny. Wystrój wnętrz może przecież odzwierciedlać nasz charakter. Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym w prosty sposób możemy dodać naszemu domowi szyku i elegancji.

Przestrzeń, kolory, wzory

Jeśli urządzamy mieszkanie od zera, warto pomyśleć o szacie kolorystycznej wnętrz, tak aby zbudować spójny język wizualny dla całego mieszkania. Ciemne, intensywne kolory, choć piękne, nie sprawdzają się w małych pomieszczeniach, ponieważ optycznie je zmniejszają. Jeśli marzy nam się ściana w kolorze butelkowej zieleni, zarezerwujmy ją dla pokoju o powierzchni większej niż 15 m². Podobnie jest z tapetami. Aktualnie bardzo modne są florystyczne motywy, wzory w liście palmowe czy dżunglę. To bardzo intensywny wzór, który lepiej zarezerwować dla jednej, wybranej ściany, niż tapetować w ten sposób cały pokój, ponieważ możemy potem czuć się przytłoczeni nadmiarem kolorów i wzorów. 

W pokojach o mniejszym metrażu lepiej sprawdzają się jasne, delikatne kolory lub klasyczna biel, którą możemy ożywić intensywnie kolorowymi dodatkami lub obrazkami w ramkach. Decydując się na malowanie ścian w kolorze, zostawmy przy suficie pas kilku centymetrów bieli. W ten sposób optycznie podniesiemy sufit. W takich pomieszczeniach również dobrze sprawdzają się jasne tapety w delikatny wzór. Jeśli jednak zależy nam na dodaniu kolorów, niech będą to akcenty: intensywne zasłony w geometryczny wzór, czerwona narzuta na łóżko lub dywan w orientalny deseń. Możemy też postawić na kolorową kanapę albo fotel. Czasami mniej znaczy więcej.

Pokoje o niewielkim metrażu dobrze wyposażyć w szafę z drzwiami białymi przesuwnymi. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie z kilku względów. Po pierwsze, taka szafa pozwala maksymalnie zagospodarować przestrzeń, aż pod sam sufit, dzięki czemu wszystkie nasze ubrania i przedmioty osobiste możemy przechowywać wewnątrz i nie będą nam potrzebne dodatkowe meble. Drzwi przesuwne pozwalają również zaoszczędzić miejsce, ponieważ możemy je zainstalować również w wąskim korytarzu lub kącie za drzwiami do pokoju i nie będziemy mieli większych problemów z ich otworzeniem. Jeżeli chcemy optycznie powiększyć przestrzeń, możemy wybrać drzwi z lustrem, jednak nie wszyscy są zwolennikami takich rozwiązań. Klasyczna biel jest zawsze dobrym rozwiązaniem.

W pokoju nastolatka lub sypialni możemy skorzystać z nieco bardziej ekstrawaganckich rozwiązań. Na białe drzwi możemy nakleić specjalną, przygotowaną na wymiar naklejkę na meble. Przypomina to trochę samoprzylepną fototapetę przygotowaną z myślą właśnie o drzwiach do szafy. Możemy wybrać spośród wielu wzorów, wśród których znajdują się zarówno motywy roślinne, pejzaże, reprodukcje znanych dzieł malarskich, motywy z filmów i kreskówek czy motywy graficzne oraz geometryczne wzory. Jest to stosunkowo niedrogie rozwiązanie. Jego zaletą jest również fakt, że po kilku latach możemy zdjąć taką naklejkę i przykleić inną, co jest ważne w przypadku pokoi dziecięcych. To, co sprawdzało się w pokoju ośmiolatka, dla tego samego trzynastolatka może się w końcu okazać już nieakceptowalne.

 

Jeśli interesują nas bardziej eleganckie rozwiązania, dobrym wyjściem może okazać się szafa z grafiką na szkle. Zasada jest dokładnie ta sama, jak w wypadku naklejki na meble, jednak wykonanie jest o wiele trwalsze, ponieważ wybrana przez nas grafika zostaje zatopiona w szkle hartowanym. Rozwiązanie to jest bardzo trwałe, takie drzwi są stylowe i eleganckie, jednak powinniśmy dobrze przemyśleć wybór grafiki, aby obrazek nie znudził się nam po kilku miesiącach. Tego rodzaju drzwi najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, które możemy zaprojektować od podstaw w taki sposób, aby drzwi do szafy zostały organicznie wkomponowane we wnętrze pokoju, stając się dekoracyjnym elementem pomieszczenia. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego warto posłać dziecko do prywatnego przedszkola nastawionego na artystyczny rozwój malucha?
Dlaczego warto posłać dziecko do prywatnego przedszkola nastawionego na artystyczny rozwój malucha?
Wybór nie bez znaczenia W stwierdzeniu, iż każdy pierwszy raz wywiera wpływ na dalsze życie, kryje się sporo prawdy. Zarówno […]
Jak wybrać serwer strony internetowej?
Jak wybrać serwer strony internetowej?
Podczas zakładania strony internetowej, prędzej czy później musimy podjąć decyzję, co do tego, na jaki hosting się zdecydować. Kryteria, jakimi […]
Czy montaż moskitier okiennych jest trudny?
Czy montaż moskitier okiennych jest trudny?
W sezonie wiosennym i letnim korzystanie z uroków wyższych temperatur w swoim domu lub mieszkaniu jest częstokroć utrudnione ze względu […]