Dlaczego węglowodany są ważne dla prawidłowej sylwetki i zdrowia naszego organizmu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węglowodany to jeden z najważniejszych składników odżywczych w naszej diecie. Węglowodany są niezbędną częścią zdrowej diety, ponieważ są podstawowym źródłem energii dla organizmu. Kiedy jemy węglowodany, dają nam one energię do wykonywania wszystkich czynności, które wykonujemy w ciągu dnia. Węglowodany dostarczają również błonnika, witamin i minerałów, które pomagają utrzymać nas w zdrowiu.

Węglowodany składają się z trzech głównych grup

a) Węglowodany proste (skrobia): znajdują się w ziarnach, zbożach, ryżu, makaronach i pieczywie; podczas trawienia łatwo rozkładają się na glukozę.

b) Węglowodany złożone (błonnik): znajdują się w owocach, warzywach, roślinach strączkowych i pełnych ziarnach; ich trawienie trwa dłużej, więc ich wpływ na poziom cukru we krwi jest mniejszy niż węglowodanów prostych.

c) Cukry: znajdują się w sokach owocowych, napojach bezalkoholowych i cukierkach; zawierają niewiele lub wcale nie zawierają błonnika i mogą powodować szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, jeśli są spożywane w dużych ilościach.

Głównym źródłem węglowodanów w naszej diecie są ziarna (takie jak pszenica), owoce, warzywa i produkty mleczne. Całe ziarna, które obejmują brązowy ryż i chleb pełnoziarnisty, zawierają więcej witamin i minerałów niż ziarna rafinowane. Pokarmy z pełnego ziarna mają również więcej błonnika niż pokarmy z ziarna rafinowanego. Błonnik pomaga regulować trawienie i może obniżać poziom cholesterolu.

Na co uważać przy spożywaniu węglowodanów?

Węglowodany dostarczają 4 kalorie na gram pożywienia w porównaniu do 9 kalorii na gram tłuszczu i 4 kalorii na gram białka. Jeśli spożywasz zbyt wiele węglowodanów, twój organizm będzie je przechowywał w postaci tłuszczu, ponieważ nie może wykorzystać ich wszystkich od razu na energię, tak jak może to zrobić z tłuszczami i białkami. Więcej przydatnych informacji można uzyskać choćby na witrynie https://inkospor.pl/weglowodany, szczególnie gdybyśmy chcieli podjąć się regularnych ćwiczeń, czy powrotu do uprawiania zawodowo sportu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Akwarystyka czyli wspaniałe hobby
Akwarystyka czyli wspaniałe hobby
Akwarystyka to wyjątkowo odprężające hobby. Dlatego też tak wiele ludzi posiada w swoich domach akwaria. Co takiego jest w malutkich […]
Jak nadać szyku domowym wnętrzom?
Jak nadać szyku domowym wnętrzom?
Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego życia. Dlatego też warto zadbać, aby był miejscem, do którego lubimy […]
Zbrojenie konstrukcji żelbetowych – co będzie do tego potrzebne?
Zbrojenie konstrukcji żelbetowych – co będzie do tego potrzebne?
Konstrukcje żelbetowe są obecnie jednymi z najczęściej stosowanych w szeroko pojętym budownictwie. Decyduje o tym przede wszystkim to, że są […]