Dlaczego węglowodany są ważne dla prawidłowej sylwetki i zdrowia naszego organizmu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Węglowodany to jeden z najważniejszych składników odżywczych w naszej diecie. Węglowodany są niezbędną częścią zdrowej diety, ponieważ są podstawowym źródłem energii dla organizmu. Kiedy jemy węglowodany, dają nam one energię do wykonywania wszystkich czynności, które wykonujemy w ciągu dnia. Węglowodany dostarczają również błonnika, witamin i minerałów, które pomagają utrzymać nas w zdrowiu.

Węglowodany składają się z trzech głównych grup

a) Węglowodany proste (skrobia): znajdują się w ziarnach, zbożach, ryżu, makaronach i pieczywie; podczas trawienia łatwo rozkładają się na glukozę.

b) Węglowodany złożone (błonnik): znajdują się w owocach, warzywach, roślinach strączkowych i pełnych ziarnach; ich trawienie trwa dłużej, więc ich wpływ na poziom cukru we krwi jest mniejszy niż węglowodanów prostych.

c) Cukry: znajdują się w sokach owocowych, napojach bezalkoholowych i cukierkach; zawierają niewiele lub wcale nie zawierają błonnika i mogą powodować szybki wzrost poziomu glukozy we krwi, jeśli są spożywane w dużych ilościach.

Głównym źródłem węglowodanów w naszej diecie są ziarna (takie jak pszenica), owoce, warzywa i produkty mleczne. Całe ziarna, które obejmują brązowy ryż i chleb pełnoziarnisty, zawierają więcej witamin i minerałów niż ziarna rafinowane. Pokarmy z pełnego ziarna mają również więcej błonnika niż pokarmy z ziarna rafinowanego. Błonnik pomaga regulować trawienie i może obniżać poziom cholesterolu.

Na co uważać przy spożywaniu węglowodanów?

Węglowodany dostarczają 4 kalorie na gram pożywienia w porównaniu do 9 kalorii na gram tłuszczu i 4 kalorii na gram białka. Jeśli spożywasz zbyt wiele węglowodanów, twój organizm będzie je przechowywał w postaci tłuszczu, ponieważ nie może wykorzystać ich wszystkich od razu na energię, tak jak może to zrobić z tłuszczami i białkami. Więcej przydatnych informacji można uzyskać choćby na witrynie https://inkospor.pl/weglowodany, szczególnie gdybyśmy chcieli podjąć się regularnych ćwiczeń, czy powrotu do uprawiania zawodowo sportu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak uzyskać biały uśmiech?
Jak uzyskać biały uśmiech?
Jeśli szukasz bielszego uśmiechu, nie jesteś sam. Piękny uśmiech jest bardzo subiektywną cechą, która może sprawić lub złamać pewność siebie. […]
W jaki sposób pielęgnować swoją skórę twarzy?
W jaki sposób pielęgnować swoją skórę twarzy?
Regularna pielęgnacja skóry twarzy skutkuje posiadaniem zdrowej i pięknej cery. Dzięki takim zabiegom wyglądamy młodziej i czujemy się znacznie lepiej.  […]
Stylizacja włosów w domu – to nie takie trudne!
Stylizacja włosów w domu – to nie takie trudne!
My kobiety mamy tak, że zawsze chcemy wyglądać idealnie. Dlatego codziennie poświęcamy dużo czasu by dobrać odpowiedni strój do pracy […]