Czy noszenie kamizelki odblaskowej w pracy na budowie jest obowiązkowe?

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem dotyczącym używania kamizelek, spodni, czy kurtek ostrzegawczych, osoby zatrudnione na torach kolejowych, jezdniach, czy w transporcie wewnątrzzakładowym, są zobowiązane do ich noszenia. Najkrócej rzecz ujmując, dotyczy to miejsc, gdzie wspólnie przebywają pracownicy, jak i pojazdy drogowe, a odblaski mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo tym pierwszym.

Na budowie zwykle znajdują się maszyny budowlane (np. dźwigi), w związku z czym osoby pracujące tam zobowiązane są do noszenia odzieży odblaskowej. Zwykle jest to popularna kamizelka, w okresie jesienno- zimowym również kurtka z dodatkowymi elementami odblaskowymi, która zapewnia zarówno widoczność, jak i komfort termiczny.

Ważne informacje

Kamizelka, taka jak np. http://robimykoszulki.pl/oferta/kamizelki-odblaskowe/, oraz kurtka ostrzegawcza muszą być w kolorze żółtym, a pozostałe ich parametry powinny odpowiadać obowiązującym przepisom. Odpowiedni krój i barwa gwarantują optymalną widoczność, a tym samym zapewniają bezpieczeństwo o każdej porze dnia i nocy. Warto podkreślić, że obowiązek noszenia omawianego elementu odzieży nie jest zależny od stopnia pracownika, czy pełnionej przez niego funkcji. Noszą ją zarówno kierownicy, jak i szeregowi budowlańcy. To obowiązkowy element odzieży roboczej pracowników, którzy zatrudnieni są w miejscu, gdzie znajdują się pojazdy mechaniczne. W związku z tymi zasadami kamizelki powinny być również wydawane gościom, którzy wizytują lub kontrolują przebieg budowy.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − dwa =