Co sprawdzić przed wypłynięciem łodzią?

Bez względu na to, czy wybieramy się w krótki czy w długi rejs jachtem albo inną jednostką pływającą (np. katamaranem), zawsze powinniśmy zadbać o sprawdzenie pewnych konkretnych rzeczy. Należy to zrobić przed opuszczeniem portu (tzw. mariny), ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo nas samych i całej załogi. Jednym z takich elementów jest odzież żeglarska, która musi być przede wszystkim ciepła i wodoszczelna – podstawa to sztormiak, kurtka i wysokie buty z podeszwą antypoślizgową. Można ją znaleźć na https://www.szopeneria.pl/. Pozostałe kwestie zostaną omówione w dalszej części artykułu. 

Nie zapomnij o instalacjach

Wybierając się w rejs jachtem, w pierwszej kolejności sprawdźmy stan wszelkich środków ratujących życie w razie zagrożenia. Mowa tutaj zwłaszcza o kamizelkach ratunkowych, ale również kołach, gaśnicach, rakietach czy apteczce. Ponadto konieczne jest zweryfikowanie stanu silnika i poziomu paliwa, a także ogólny przegląd poszczególnych urządzeń i akcesoriów pokładowych, takich jak choćby liny nierdzewne, ster, bloczki, uchwyty, karabińczyki oraz sprzęt nawigacyjny (m.in. odbiorniki GPS). Pamiętajmy, że po opuszczeniu mariny będzie już za późno na kontrolę wszystkich systemów.

Poza tym niezwykle istotną czynnością jest sprawdzenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz oświetlenia, ponieważ niesprawność któregokolwiek z tych elementów może się okazać bardzo uciążliwa dla załogi. Nie obejdzie się też bez dokładnego przejrzenia stanu zapasów żywnościowych oraz zapoznania się z prognozą pogody w co najmniej kilku różnych źródłach – należy to robić każdorazowo i bez absolutnie żadnych wyjątków. W przeciwnym razie będziemy narażeni na niebezpieczeństwo w postaci sztormu, burzy lub deszczu.  

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + osiemnaście =