Praca kierowcy nie należy do najłatwiejszych – wymaga dużej spostrzegawczości, umiejętności panowania nad stresem i robienia kilku rzeczy jednocześnie. Długie godziny spędzone za kierownicą bez odpowiedniej wytrzymałości fizycznej i psychicznej mogą skutkować poważnymi błędami, a zawodowy kierowca nie jest odpowiedzialny wyłącznie za siebie. Pracownicy zajmujący się transportem osobowym lub towarowym muszą więc wykonywać okresowe badania lekarskie – raz na 5 lat w przypadku osób poniżej 60 lat.
Na wstępie lekarz medycyny pracy musi sprawdzić, czy kandydat ma sprawny wzrok, słuch i układ nerwowy – nie mogą występować żadne zaburzenia w koordynacji ruchowej. Ważny jest wywiad psychologiczny, który określi, jak dana osoba radzi sobie ze stresem i czy jest w pełni sprawna intelektualnie. Jeśli przyszłego kierowcę musi zbadać psychiatra Kraków mieści wiele placówek, w których można uzyskać opinię na temat stanu zdrowia psychicznego.
Okresowość badań kierowców wynika z tego, że nawet u idealnego kandydata z biegiem lat wzrok i słuch mogą ulegać pogorszeniu. Nawet bez zmiany trasy w pełni funkcjonujące narządy zmysłów są kluczowe – zmienne warunki na drodze i rozmaite unowocześnienia wymagają, aby kierujący pojazdem dostrzegał wszystkie szczegóły i poruszał się w pełnym skupieniu. Miejsc, w których przyjmuje okulista Kraków mieści kilkadziesiąt, a na badanie nie trzeba czekać długo. Szczególnie starsze osoby są narażone na choroby oczu takie jak zaćma czy jaskra, które muszą być wykryte jak najszybciej.