Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Zdrowie jamy ustnej jest ważną częścią ogólnego stanu zdrowia. Mówi się, że dobra higiena jamy ustnej to najlepszy sposób na zapobieganie próchnicy i chorobom dziąseł. Oto kilka wskazówek, jak dbać o higienę jamy ustnej:

Szczotkuj zęby dwa razy dziennie

Używaj szczoteczki z miękkim włosiem i pasty do zębów z fluorem. Szczotkuj delikatnie, ale dokładnie, pamiętając o tym, aby wyszorować wszystkie powierzchnie każdego zęba, w tym powierzchnie żujące i wnętrza zębów, gdzie może ukrywać się płytka nazębna.

Codziennie nitkuj zęby

Nitkowanie usuwa cząstki jedzenia spomiędzy zębów (i poniżej linii dziąseł), czego nie potrafi dobrze zrobić samo szczotkowanie. Użyj 18-calowego pasma nici dentystycznej i owiń je wokół dwóch palców; ułatwi to wprowadzanie jej między zęby.

Jedz rozsądnie

Jedz zrównoważoną dietę, która zawiera dużo świeżych owoców i warzyw, pełnych ziaren, niskotłuszczowych produktów mlecznych i chudego mięsa. Unikaj słodzonych przekąsek i napojów, takich jak napoje gazowane lub soki owocowe, ponieważ te produkty mogą powodować ubytki, jeśli są spożywane często lub w dużych ilościach.

Ogranicz spożycie słodyczy i innych pokarmów zawierających cukier, ponieważ mogą one powodować ubytki, jeśli są spożywane często lub w dużych ilościach.

Jeśli masz jakiś problem z higieną jamy ustnej, to koniecznie odwiedź stronę: https://dentalpark.pl/dentysta-stomatolog-olkusz/.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × cztery =