Z jakiego materiału najlepiej zrobić taras zewnętrzny?

Właściciele domów nie od dziś zadają sobie pytanie z czego najlepiej jest zrobić taras zewnętrzny. Odpowiedź nie jest prosta. Producenci materiałów wykończeniowych oferują nam spory wybór.

Materiał na taras powinien być odporny na warunki atmosferyczne i trwały. Wielu inwestorów wybiera drewno. Jest to materiał używany tradycyjnie na tarasy, ma jednak szczególne wymagania. By wyglądał pięknie musi być corocznie impregnowany. Należy również stosować środki grzybobójcze. Bez tego może stać się mniej odporny na zarysowania, promienie słoneczne i wilgoć. Drewno, które nabierze wilgoci może się odkształcać i pękać. Na taras najlepiej jest zastosować drewno egzotyczne takie jak tek, massaranduba, bangkirai, ponieważ zawiera naturalne oleje i garbniki.

Alternatywą dla drewnianego tarasu jest taras kompozytowy. Deska kompozytowa jest zbudowana ze sprasowany wiórów drzewnych z dodatkiem plastyfikatorów. Zależnie od producenta ilość włókien drzewnych może się różnić. Dobrej jakości deski kompozytowe występują w wielu odcieniach i charakteryzują się dużą odpornością na warunki klimatyczne oraz na ścieranie. Nie mają tendencji do odkształcania się, ani do zmiany barwy. Niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie wymagają żadnej impregnacji. Dobra deska kompozytowa jest produktem dosyć drogim, ale jest to inwestycja na lata.

Część właścicieli preferuje zastosowanie płytek gresowych mrozoodpornych, bądź kamiennych. Płytki są relatywnie tańsze, odporne na zabrudzenia i trwałe. Wadą może być uczucie chłodu przy stąpaniu po nich boso. Zaletą jest ogromny wybór kolorów i faktur.

Jeden komentarz

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

czternaście − dwanaście =