Styl prowansalski – cechy charakterystyczne i przykładowe pomysły na aranżacje

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl prowansalski opiera się głównie na francuskiej tradycji i naturze. Stawia na prostotę, komfort życia i domowe ciepło. Sama Prowansja kojarzy się głównie z dużą ilością kamiennych budynków, bezkresnymi polami lawendy i jej ciężkim, kojącym zapachem połączonym z sielskim spokojem mieszkańców. 

Wiejski spokój i ciepło Prowansji

To w głównej mierze właśnie te trzy elementy składają się na styl prowansalski. Jego celem jest wniesie do domu klimatu wprost z południowych ulic Francji. Stawia więc na to by elementy wyposażenia miały charakter tradycyjny i były wykonane tylko z naturalnych materiałów. Unika sztuczności i ekspresyjnych barw, preferując raczej spokojnie i stonowane – piaskowe i lawendowe odcienie. Rozjaśniają one wnętrze dodając mu pogody i ciepła. Styl prowansalski kocha również postarzane, drewniane meble, to kwintesencja wspominanej wcześniej, tradycji połączonej z naturą. 

Aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim

Obowiązkowym elementem prowansalskiego wnętrza jest duży, jasny stół połączony, dopełniony o krzesła białe. Taki komplet umożliwi spotkanie się domowników przy wspólnych posiłkach. Podkreśla dzięki temu obecność jednej ze swoich najważniejszych cech – domowe ciepło. 

Klimatycznym dodatkiem wykorzystywanym w tego rodzaju wnętrzach są jasne, drewniane kredensy i regały, często ucharakteryzowane na antyczne. Ciekawym dodatkiem podkreślającym wiejski klimat Prowansji jest zawieszenie na drzwiczkach czy szybkach kredensu, ładnie związanych suszonych ziół, zwłaszcza lawendy.

Obicia foteli i kanapy, zasłony, poduszki oraz pościel koniecznie powinna być wykonana z lnu, bawełny lub innego naturalnego materiału. Styl prowansalski uwielbia też dodatki kwiatowe. Jasna, lniana narzuta na kanapę, połączona z poduszkami obleczonymi w kwiatowe poszewki, dopełni więc poczucia bliskości z naturą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na czym polegają szkolenia z obsługi transportu obciążeń?
Na czym polegają szkolenia z obsługi transportu obciążeń?
Urządzenia transportujące należą do maszyn, które w dużym stopniu przyczyniają się do poprawy efektywności i wydajności pracy, nie tylko tej […]
Czym się kierować przy wyborze dozownika do mydła?
Czym się kierować przy wyborze dozownika do mydła?
Dozowniki mydła są we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach. Ale przed zakupem dozownika mydła, jest kilka rzeczy do rozważenia: Ile […]
Jakie gadżety można wręczyć sportowcom na zawodach?
Jakie gadżety można wręczyć sportowcom na zawodach?
Zawody sportowe do znakomita okazja do rywalizacji dla wszystkich miłośników aktywności fizycznej. Jednym z głównych elementów motywujących są w tym […]