Styl prowansalski – cechy charakterystyczne i przykładowe pomysły na aranżacje

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl prowansalski opiera się głównie na francuskiej tradycji i naturze. Stawia na prostotę, komfort życia i domowe ciepło. Sama Prowansja kojarzy się głównie z dużą ilością kamiennych budynków, bezkresnymi polami lawendy i jej ciężkim, kojącym zapachem połączonym z sielskim spokojem mieszkańców. 

Wiejski spokój i ciepło Prowansji

To w głównej mierze właśnie te trzy elementy składają się na styl prowansalski. Jego celem jest wniesie do domu klimatu wprost z południowych ulic Francji. Stawia więc na to by elementy wyposażenia miały charakter tradycyjny i były wykonane tylko z naturalnych materiałów. Unika sztuczności i ekspresyjnych barw, preferując raczej spokojnie i stonowane – piaskowe i lawendowe odcienie. Rozjaśniają one wnętrze dodając mu pogody i ciepła. Styl prowansalski kocha również postarzane, drewniane meble, to kwintesencja wspominanej wcześniej, tradycji połączonej z naturą. 

Aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim

Obowiązkowym elementem prowansalskiego wnętrza jest duży, jasny stół połączony, dopełniony o krzesła białe. Taki komplet umożliwi spotkanie się domowników przy wspólnych posiłkach. Podkreśla dzięki temu obecność jednej ze swoich najważniejszych cech – domowe ciepło. 

Klimatycznym dodatkiem wykorzystywanym w tego rodzaju wnętrzach są jasne, drewniane kredensy i regały, często ucharakteryzowane na antyczne. Ciekawym dodatkiem podkreślającym wiejski klimat Prowansji jest zawieszenie na drzwiczkach czy szybkach kredensu, ładnie związanych suszonych ziół, zwłaszcza lawendy.

Obicia foteli i kanapy, zasłony, poduszki oraz pościel koniecznie powinna być wykonana z lnu, bawełny lub innego naturalnego materiału. Styl prowansalski uwielbia też dodatki kwiatowe. Jasna, lniana narzuta na kanapę, połączona z poduszkami obleczonymi w kwiatowe poszewki, dopełni więc poczucia bliskości z naturą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Trening na siłowni – jak dobrać odpowiednie legginsy do ćwiczeń?
Trening na siłowni – jak dobrać odpowiednie legginsy do ćwiczeń?
Trenując na siłowni, musimy zadbać o różne aspekty. Przede wszystkim trening powinien być właściwie dopasowany do naszego aktualnego poziomu. Oprócz […]
Kuchnia w stylu amerykańskim
Kuchnia w stylu amerykańskim
W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na urządzenie kuchni w niezwykle modnym, amerykańskim stylu. Jest on powszechnie znany […]
Warsztat samochodowy – charakterystyka pracy i niezbędnego wyposażenia
Warsztat samochodowy – charakterystyka pracy i niezbędnego wyposażenia
Warsztat samochodowy jest jednym z tych przedsięwzięć, które nigdy nie narzekają na niedobór zleceń i pracy. Jest to również powód […]