Styl prowansalski – cechy charakterystyczne i przykładowe pomysły na aranżacje

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Styl prowansalski opiera się głównie na francuskiej tradycji i naturze. Stawia na prostotę, komfort życia i domowe ciepło. Sama Prowansja kojarzy się głównie z dużą ilością kamiennych budynków, bezkresnymi polami lawendy i jej ciężkim, kojącym zapachem połączonym z sielskim spokojem mieszkańców. 

Wiejski spokój i ciepło Prowansji

To w głównej mierze właśnie te trzy elementy składają się na styl prowansalski. Jego celem jest wniesie do domu klimatu wprost z południowych ulic Francji. Stawia więc na to by elementy wyposażenia miały charakter tradycyjny i były wykonane tylko z naturalnych materiałów. Unika sztuczności i ekspresyjnych barw, preferując raczej spokojnie i stonowane – piaskowe i lawendowe odcienie. Rozjaśniają one wnętrze dodając mu pogody i ciepła. Styl prowansalski kocha również postarzane, drewniane meble, to kwintesencja wspominanej wcześniej, tradycji połączonej z naturą. 

Aranżacja wnętrza w stylu prowansalskim

Obowiązkowym elementem prowansalskiego wnętrza jest duży, jasny stół połączony, dopełniony o krzesła białe. Taki komplet umożliwi spotkanie się domowników przy wspólnych posiłkach. Podkreśla dzięki temu obecność jednej ze swoich najważniejszych cech – domowe ciepło. 

Klimatycznym dodatkiem wykorzystywanym w tego rodzaju wnętrzach są jasne, drewniane kredensy i regały, często ucharakteryzowane na antyczne. Ciekawym dodatkiem podkreślającym wiejski klimat Prowansji jest zawieszenie na drzwiczkach czy szybkach kredensu, ładnie związanych suszonych ziół, zwłaszcza lawendy.

Obicia foteli i kanapy, zasłony, poduszki oraz pościel koniecznie powinna być wykonana z lnu, bawełny lub innego naturalnego materiału. Styl prowansalski uwielbia też dodatki kwiatowe. Jasna, lniana narzuta na kanapę, połączona z poduszkami obleczonymi w kwiatowe poszewki, dopełni więc poczucia bliskości z naturą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rower stacjonarny jako świetna alternatywa
Rower stacjonarny jako świetna alternatywa
Jazda na rowerze jest idealnym sportem dla każdej osoby, która pragnie rozwinąć mięśnie nóg, pośladków oraz brzucha. Jest to również […]
Czy plastikowe palety są bezpieczne?
Czy plastikowe palety są bezpieczne?
Palety są powszechnie wykorzystywane w wielu firmach. Ułatwiają magazynowanie oraz transportowanie towaru. Coraz większą popularnością cieszą się modele wykonane z […]
Modne dodatki małego dżentelmena
Modne dodatki małego dżentelmena
Każdy mały dżentelmen chce wyglądać elegancko i stylowo, niezależnie od okoliczności, w których się znajduje. Czy to do szkoły, czy […]