Rodzaje włączników światła

Sterowanie oświetleniem powinno być tak zaprojektowane, żeby umożliwiało wygodne poruszanie się po budynku. Dlatego trzeba dobrać odpowiednie włączniki światła. Jakie są dostępne ich rodzaje?

Osprzęt instalacyjny

Zazwyczaj oświetleniem steruje się za pomocą osprzętu instalacyjnego. Najpopularniejszy jest łącznik pojedynczy, który steruje pojedynczym obwodem oświetleniowym, lub włącznik podwójny (inaczej seryjny lub świecznikowy), którym można załączać dwa obwody. Zdarzają się również łączniki potrójne. Popularny jest też łącznik schodowy (zmienny), który występuje w parze z drugim łącznikiem schodowym, umożliwiając włączenie i wyłączenie światła w dwóch punktach.

Aby dodać trzeci punkt, trzeba zastosować łącznik krzyżowy, który umieszcza się w obwodzie między łącznikami schodowymi. W jeszcze innym przypadku można zastosować przycisk oświetleniowy, który steruje na przykład przekaźnikiem bistabilnym. Łączniki można podzielić na podtynkowe i natynkowe. Spośród tych drugich można wymienić zwykłe natynkowe i hermetyczne.

Łączniki automatyczne

Sterowanie oświetleniem można też uzupełnić o dodatkowe urządzenia, na przykład czujnik ruchu, który załącza oświetlenie po pojawieniu się ruchu w pomieszczeniu i rozłącza obwód po zaprogramowanym czasie od ustania ruchu. Na klatkach schodowych popularne są również automaty schodowe, które rozłączają oświetlenie w kilka minut po naciśnięciu przycisku. Dzięki temu mieszkaniec może spokojnie dotrzeć do swoich drzwi i nie musi pamiętać o wyłączeniu światła

Tekst powstał we współpracy z firmą Elektromarket.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =