Jakie podzespoły zabytkowych motocykli najczęściej ulegają awarii?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stare motocykle mają coraz większą wartość, a dodatkowo wielu z nas po prostu lubi nimi jeździć. Niestety wiekowy sprzęt potrafi odmówić posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego też warto wiedzieć co najczęściej psuje się w zabytkowych maszynach i podzespoły te zawczasu wymienić. Sprawdzamy, jak ustrzec się awarii starego motocykla i jakie części zamienne warto mieć zawsze pod ręką.

Układ zapłonowy

Tym, co zazwyczaj unieruchamia stare motocykle, jest źle funkcjonujący układ zapłonowy. Składa się on z wielu współpracujących ze sobą elementów, które muszą nie tylko być sprawne, ale też odpowiednio względem siebie wyregulowane. Uszkodzeniu najczęściej ulegają kondensatory oraz przerywacze, a także cewki. Powoduje to, że motocykl przestaje pracować na wszystkie cylindry, a czasami silnik w ogóle odmawia współpracy. Dlatego też dobrym pomysłem jest posiadać zamienne elementy wymienione powyżej. Jeżeli któryś ulegnie uszkodzeniu daleko od domu, będziemy w stanie łatwo naprawić sprzęt na poboczu drogi.

Instalacja elektryczna

Stary motocykl może mieć też problemy z instalacją prądową. Zazwyczaj winne są poprzepalane lub połamane przewody. Dzieje się to ze starości, ale też z powodu długotrwałego narażenia na wysokie temperatury, np. od silnika albo z układu wydechowego. Instalacja MZ poprowadzona jest tak, by omijać tego typu newralgiczne miejsca. Z czasem jednak plastikowe uchwyty przewodów łamią się o odpadają, co może spowodować dotknięcie kabli np. do rozgrzanego wydechu i ich uszkodzenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak i dlaczego warto zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Jak i dlaczego warto zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Zbyt duża ilość pracy, stres, brak czasu na relaks i sen – to wszystko sprawia, że nasza kondycja psychiczna spada, […]
Jak wybrać odpowiednie meble do naszego domu?
Jak wybrać odpowiednie meble do naszego domu?
Wybór odpowiednich mebli do domu może być wyzwaniem. Istnieje tak wiele opcji i stylów do wyboru, ale przy odrobinie wiedzy […]
Jak dobrać dla chłopca idealne okrycie wierzchnie na wiosnę?
Jak dobrać dla chłopca idealne okrycie wierzchnie na wiosnę?
Wiosna jest wyjątkowo nieprzewidywalną porą roku. Z tego powodu trudno się dziwić rodzicom, dla których właściwy sposób ubioru dziecka w […]