Jaki materiał na ogrodową cieplarnię?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W konstrukcji cieplarni stosuje się różne rodzaje osłon ogrodowych. Stanowią barierę osłaniającą przed wiatrem, pyłkami, kurzem, a często także zwierzętami. Wykorzystywane są nie tylko w konstrukcji cieplarni, ale również szklarni, zabudowy tarasu oraz w wielu innych miejscach i celach. Poniżej podpowiadamy – jakie rodzaje osłon warto wybrać do swojego ogrodu, by były wytrzymałe i skuteczne.

Osłony ogrodowe z prawdziwego zdarzenia – czyli jakie? 

Osłony stosowane są przede wszystkim w budowie szklarni oraz cieplarni. Ich zastosowanie jest obowiązkowe w przypadku wielu odmian roślin. Będą nie tylko utrzymywać odpowiednie warunki termiczne, ale również przeciwdziałać dostępowi szkodliwych czynników. Do najczęściej wykorzystywanych należą szkło, folia oraz poliwęglan. 

Szkło jest wyborem osób, dla których liczy się wysoka funkcjonalność oraz estetyka. Wykonane z niego osłony będą przepuszczać światło, gwarantując odpowiedni poziom nasłonecznienia oraz wysoką temperaturę wewnątrz. Szkło wymaga jednak konstrukcji wytrzymałej – solidnego szkieletu, który będzie równoważył kruchość tego materiału. Więcej na temat osłon szklanych przeczytasz pod linkiem: https://etl-group.pl/blog/artykuly/szklo-folia-lub-poliweglan-co-wybrac-dla-oslony-ogrodowej.

Osłony foliowe są wybierane z uwagi na ich niską wagę. Nie obciążają szkieletu cieplarni, a przy tym odznaczają się wysoką przepuszczalnością światła. Dobrze izolują też temperaturę, nawet w przypadku wyjątkowo cienkich materiałów (o grubości poniżej 1 mm). Folia jest też o wiele prostsza w obróbce – pozwala na samodzielne wykonanie całego projektu. 

Poliwęglan to tworzywo o optymalnym stosunku jakości względem wytrzymałości oraz ceny. Przepuszcza promienie świetlne, blokując jednocześnie promieniowanie ultrafioletowe. Poliwęglan nie nagrzewa się tak szybko jak szkło oraz nie powoduje skupienia promieni świetlnych. Może być jednak trudniejszy niż folia w samodzielnym montażu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Koc – dobry kompan na jesienne i zimowe wieczory
Koc – dobry kompan na jesienne i zimowe wieczory
Długie wieczory, chłód i warunki niesprzyjające popołudniowym wyjściom sprawiają, że coraz częściej sięgamy po tzw. umilacze zapobiegające jesiennej chandrze. Duńczycy […]
Szambo – z jakiego materiału powinno być wykonane?
Szambo – z jakiego materiału powinno być wykonane?
W naszym kraju nie brakuje gospodarstw domowych, w których ścieki są odprowadzane bezpośrednio do szamba. To nic innego jak bezodpływowy […]
Co zrobić, gdy psuje się ekran w telefonie?
Co zrobić, gdy psuje się ekran w telefonie?
W dzisiejszych czasach prawie każdy nosi w kieszeni przenośny komputer, bowiem tym właśnie stały się telefony komórkowe. Przeszły one długą […]