Jak działają kamery termowizyjne?

Kamery termowizyjne to bardzo nowoczesne urządzenia, które znajdują zastosowanie w rozmaitych aspektach. Jakie działa taki sprzęt? Zapraszamy do lektury!

Trzeba podkreślić, że kamery termowizyjne to bardzo dokładne urządzenia pomiarowe. Ciekawostką jest fakt, że badanie temperatury konkretnego obiektu odbywa się w sposób całkowicie bezkontaktowy. Procedura jest dwuwymiarowa oraz w żaden sposób nie ingeruje w uzyskane wyniki. Kamery termowizyjne pozwalają nie tylko na przegląd obiektów. Trzeba zaznaczyć, że są one także skanowane w czasie rzeczywistym, dzięki czemu wyniki są znane błyskawicznie.

Kamery termowizyjne działają na zasadzie niewidzialnego promieniowania podczerwonego. Trzeba zaznaczyć, że każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego stanowi źródło promieniowania podczerwonego. Jego intensywność zależy natomiast od cech oraz powierzchni ciała. Istotną informacją jest fakt, że kamera termowizyjna rejestruje promieniowanie podczerwone, które zostało wypromieniowana z badanego celu. Promieniowanie przechodzi przez soczewkę oraz skupia się na detektorze. Warto wiedzieć, że wszystkie kamery termowizyjne posiadają matryce detektorów oraz układ przeszukiwania obrazu w systemie linia po linii, punkt po punkcie. Należy zaznaczyć, że detektor wytwarza rodzaj sygnału elektrycznego, który zmienia się w zależności od intensywności działania promieniowania podczerwonego. Sygnał jest transformowany do postaci cyfrowej i w takiej postaci jest widoczny na wyświetlaczu kamer termowizyjnych.

Jeden komentarz

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × 3 =