Co ile należy wymieniać zestawy opony?

Bardzo wielu kierowców zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że opony zamontowane w ich aucie mają swój wiek i co jakiś czas wymagają wymiany. Jest to ogromnie istotne zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i komfortu w trakcie jazdy. Data produkcji jest zawsze zapisana na boku ogumienia i oznaczona symbolem DOT (pierwsze dwie cyfry to tydzień, a dwie ostatnie rok). Godne polecenia są w szczególności produkty Handlopex opony tej marki wyróżniają się bowiem ponadprzeciętną wytrzymałością, która wpływa na długość użytkowania. 

Wiele zależy od stanu bieżnika

Zestawy opon należy wymieniać średnio co dwa, trzy lata, ewentualnie co 30-50 000 km. Oczywiście na stopień ich zużycia ma wpływ wiele różnych czynników, dlatego w każdym przypadku trzeba indywidualnie podchodzić do oceny stanu technicznego. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy opony gwarantują wystarczającą przyczepność do podłoża, a także zapewniają optymalną drogę hamowania. Duże znaczenie ma w tym kontekście głębokość bieżnika, która powinna wynosić co najmniej 1,6 mm. Z kolei pożądana głębokość przerw pomiędzy poszczególnymi blokami to 3 mm (w przypadku ogumienia letniego) lub 4 mm (w przypadku ogumienia zimowego).

Pamiętajmy o tym, że wskutek codziennej eksploatacji bieżnik ulega powolnemu zatarciu oraz odkształceniom, co znacznie obniża komfort jazdy, a w konsekwencji może skończyć się poważnym wypadkiem. Na żywotność opon ma ponadto wpływ ich odpowiednie przechowywanie (koniecznie w suchym miejscu), rodzaj nawierzchni, po której najczęściej się poruszamy, styl jazdy, a także utrzymywany poziom ciśnienia. Jeśli zależy nam na zakupie wybitnie trwałych konstrukcji, to postawmy na produkty marki Fulda, dostępne m. in. na stronie https://plusgum.pl/producenci-opon/fulda.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 11 =