W obecnym czasie można zaobserwować niezwykle szybkie tempo rozwoju w niemal każdej dziedzinie życia. Tak samo sprawa wygląda w kryminalistyce oraz szeroko pojętych działaniach związanych z rozwiązywaniem przestępstw. W ten sposób powstała kryminologia. Nauka ta zajmuje się badaniem zachowania potencjalnego sprawcy, warunkami, w jakich działał i różnorakimi skłonnościami do złych czynów. Już w poprzednim wieku uważano, że wygląd może stanowić o predyspozycjach do złego.
W tym momencie kryminologia wykorzystuje wiedzę psychologów, psychiatrów czy socjologów. Praca kryminologa skupia się na badaniem przyczyn, które mogły skłonić podejrzanego do danego czynu. Szczególna uwaga koncentruje się na cechach wewnętrznych, związanych z psychologią, jak na przykład choroba psychiczna czy poziom empatii. Badane są także czynniki zewnętrzne jak bieda, wyobcowanie z grupy, próba zaimponowania innym.
W celu zapobiegania wykroczeń lub przestępstw policja stosuje pewne środki zapobiegawcze. W takim wypadku często posługuje się podsłuchem. Jest to miniaturowy nadajnik radiowy połączony z mikrofonem, pozwalający na rejestrację dźwięku. Najczęściej stosowany jest w pomieszczeniach mieszkalnych, lecz zdarza się, że zostaje zainstalowany na przykład w telefonie komórkowym. Wykrycie podsłuchu jest dość trudnym zadaniem, gdyż przeważnie nie emituje on żadnego promieniowania. Obecne przepisy bardzo często pozwalają służbą na bardzo skomplikowane działania przy użyciu niemalże wszelkich dostępnych metod, by w porę zapobiec przestępstwom.