Czym zajmuje się kryminolog?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W obecnym czasie można zaobserwować niezwykle szybkie tempo rozwoju w niemal każdej dziedzinie życia. Tak samo sprawa wygląda w kryminalistyce oraz szeroko pojętych działaniach związanych z rozwiązywaniem przestępstw. W ten sposób powstała kryminologia. Nauka ta zajmuje się badaniem zachowania potencjalnego sprawcy, warunkami, w jakich działał i różnorakimi skłonnościami do złych czynów. Już w poprzednim wieku uważano, że wygląd może stanowić o predyspozycjach do złego.

W tym momencie kryminologia wykorzystuje wiedzę psychologów, psychiatrów czy socjologów. Praca kryminologa skupia się na badaniem przyczyn, które mogły skłonić podejrzanego do danego czynu. Szczególna uwaga koncentruje się na cechach wewnętrznych, związanych z psychologią, jak na przykład choroba psychiczna czy poziom empatii. Badane są także czynniki zewnętrzne jak bieda, wyobcowanie z grupy, próba zaimponowania innym.

Jakiem sprzętem operują detektywi?

W celu zapobiegania wykroczeń lub przestępstw policja stosuje pewne środki zapobiegawcze. W takim wypadku często posługuje się podsłuchem. Jest to miniaturowy nadajnik radiowy połączony z mikrofonem, pozwalający na rejestrację dźwięku. Najczęściej stosowany jest w pomieszczeniach mieszkalnych, lecz zdarza się, że zostaje zainstalowany na przykład w telefonie komórkowym. Wykrycie podsłuchu jest dość trudnym zadaniem, gdyż przeważnie nie emituje on żadnego promieniowania. Obecne przepisy bardzo często pozwalają służbą na bardzo skomplikowane działania przy użyciu niemalże wszelkich dostępnych metod, by w porę zapobiec przestępstwom.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak i dlaczego warto zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Jak i dlaczego warto zadbać o swoją kondycję psychiczną?
Zbyt duża ilość pracy, stres, brak czasu na relaks i sen – to wszystko sprawia, że nasza kondycja psychiczna spada, […]
Jak dbać o skrzynię biegów w samochodzie?
Jak dbać o skrzynię biegów w samochodzie?
Istnieją dwa rodzaje skrzyń biegów: manualne i automatyczne. Manualne skrzynie biegów są bardziej powszechne w samochodach, ale mają większe ryzyko […]
Dlaczego warto wybrać kompozytowe deski tarasowe?
Dlaczego warto wybrać kompozytowe deski tarasowe?
Deski tarasowe kompozytowe to materiał złożony z włókien drzewnych, tworzywa sztucznego i żywicy. Są one znacznie trwalsze od tradycyjnych drewnianych […]