Automatyka budynków rozwija się z każdym rokiem. Do niedawna dotyczyła przede wszystkim budynków o charakterze przemysłowym, biurowców, siedzib korporacji i innych budynków o dużej powierzchni. Obecnie stosowana jest także w budynkach mieszkalnych, stając się istotnym elementem ich codziennego funkcjonowania. Poniżej prezentujemy najważniejsze działy automatyki budynkowej dedykowanej dla domów mieszkalnych.
Systemy dedykowane do automatyki domowej mogą być mniej lub bardziej rozbudowane. Najważniejsze jednak, by były dopasowane do Twoich potrzeb oraz oczekiwań w zakresie sterowania działaniem budynku. Głównym zadaniem automatyki budynkowej będzie oczywiście podniesienie komfortu w czasie przebywania wewnątrz. Ponadto automatyka budynkowa może pomóc w ograniczeniu wydatków związanych z użytkowaniem budynku oraz jego mediów.
Wybór systemu automatyki rozpoczyna się od dokładnego zaplanowania. Należy uwzględnić Twój budżet, którym dysponujesz, funkcje domu, na których Ci zależy, sposób zarządzania jego działaniem oraz ilość pomieszczeń, które pragniesz objąć systemem automatyki. Podstawowy wybór obejmuje centralę oraz urządzenia peryferyjne, których ofertę poznasz na: https://inelt.pl/instalacje-elektryczne-nn-sn/. Mogą być to czujniki światła, czujniki ruchu, moduły ściemniające, przełączniki.
W każdym budynku zestaw wybieranych rozwiązań może wyglądać inaczej. W niektórych miejscach istotniejsze jest sprawne załączanie i wyłączania systemów oświetleniowych oraz ich koordynacja z systemami osłonowymi na oknach. W innych budynkach natomiast liczy się przede wszystkim zarządzanie energią cieplną oraz wodą użytkową.