Farby olejne to jedne z najpowszechniej i o najdłuższej historii stosowania farby rozpuszczalnikowe. W swoim składzie zawierają pigmenty, oleje (pierwotnie lniany, z czasem słonecznikowy a obecnie najczęściej krokoszowy), rozpuszczalniki organiczne, kaolin. Używa się ich w malarstwie, budownictwie i gospodarstwie domowym.
Ta grupa należy do farb długo schnących, dzięki czemu minimalizuje się skurcz a uzyskana powłoka jest szczelna. Proces schnięcia przyspiesza dodatek rozpuszczalników a wielkość skurczu redukują wypełniacze stałe. Farby olejne należy aplikować na podłoża uprzednio oczyszczone, wysuszone, odtłuszczone i zagruntowane (z użyciem primera), co znacznie poprawia przyczepność. Nanoszenie odbywa się przy użyciu pędzla, wałka lub natryskowo. Najkorzystniej jest wykonać kilka warstw a każdą kolejną nanosić po wstępnym wyschnięciu poprzedniej (przed utratą jej lepkości). Przed użyciem należy dokładnie wymieszać zawartość puszki a do rozcieńczania i zmywania używać benzyn i innych rozpuszczalników organicznych, z wyłączeniem nitrowanych.
Farby olejne można stosować na drewno, tynk, metal. Do ochrony przed korozją metalowych elementów, użytkowanych na zewnątrz, można zastosować np. farbę Majic, którą znajdziemy na stronie https://www.sklep.majic.pl/7-olejne. Nadają się także do wykonywania powłok na meblach, oknach i drzwiach drewnianych. Doskonale sprawdzą się przy malowaniu lamperii i do ukrycia plam po zaciekach. Renowacja części maszyn czy obudów urządzeń także nie stanowi problemu. Uzyskane powłoki są trwałe, zmywalne, odporne na większość rozpuszczalników i promieniowanie UV. Stosunkowo duża elastyczność sprawia, że można je stosować na elementy poddawane wibracjom i lekkim odkształceniom. Farby olejne nie nadają się do stosowania na powierzchnie z tworzyw sztucznych.