Okres hospitalizacji jest czasem, w którym pacjent leczony w danej placówce ma dochodzić do zdrowia i odzyskać pełnię sił. Niestety, często w wyniku błędu lekarskiego zostaje mu to uniemożliwione. Zła diagnoza lub jej brak i odesłanie pacjenta do domu to najczęstsze przyczyny dochodzenia roszczeń względem szpitala przed sądem. Ale istnieją także powody, dla których zasadna jest walka o odszkodowanie. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach możemy żądać rekompensaty pieniężnej i kto może pomóc nam w wyegzekwowaniu naszych prawach.
Błąd w sztuce lekarskiej to sytuacja, w której w wyniku niewłaściwej diagnozy czy terapii pacjent doznał uszczerbku na zdrowiu lub innej szkody. Istnieje kilka rodzajów błędów, klasyfikowanych ze względu na to, na jakim etapie doszło do zaniechania. I tak w prawie medycznym wyróżniamy:
– błąd diagnostyczny (niewłaściwe rozpoznanie jednostki chorobowej),
– błąd terapeutyczny (właściwe rozpoznanie, ale wdrożenie niewłaściwego sposobu leczenia),
– błąd organizacyjny (np. brak możliwości skorzystania z odpowiedniego sprzętu medycznego w placówce),
– błąd techniczny (dobre decyzje lekarskie, które są nieodpowiednio realizowane).
Warto wiedzieć, że błędy lekarskie bez względu na swój rodzaj podlegają odpowiedzialności cywilnej. Jednak ze względu na procedury medyczne, konieczność interpretacji dokumentacji lekarskiej, warto powierzyć prowadzenie sprawy profesjonalistom i doświadczonym prawnikom takim jak tym dostępnym pod adresem http://www.bemwspolnicy.pl/prawo-medyczne/.