Podstawowym zadaniem przydomowej oczyszczalni ścieków jest neutralizacja pochodzących z gospodarstwa domowego wód odpadowych w wystarczającym stopniu, aby możliwe było ich legalne odprowadzenie do gruntu. Aktualnie obowiązujące normy środowiskowe dopuszczają takie działanie pod warunkiem, że w ciągu doby nie jest odprowadzane więcej niż 5 metrów kwadratowych ścieków, grunt jest własnością osób korzystających z oczyszczalni ścieków, a parametry wody nie przekraczają ustalonych przez rozporządzenie limitów. Mechanizm działania tych instalacji opiera się przede wszystkim na zastosowaniu tzw. aktywnego osadu. Pod tym określeniem kryje się zawiesina złożona z bakterii i pierwotniaków zdolnych do rozkładu obecnych w wodzie zanieczyszczeń.
Dostępne na rynku dmuchawy dzielą się na membranowe oraz bocznokanałowe. Te ostatnie charakteryzują się większą siłą ssącą, jednak ceny dmuchaw membranowych kształtują się na niższym poziomie – można je kupić już za kilkaset złotych, podczas gdy dmuchawa bocznokanałowa to koszt przynajmniej kilku tysięcy złotych. W małej przydomowej oczyszczalni ścieków w zupełności wystarcza tańsza dmuchawa membranowa. Urządzenia bocznokanałowe są natomiast konieczne w oczyszczalniach komunalnych i przemysłowych.
Oprócz podstawowego wyposażenia należy także rozważyć zakupienie różnych dostępnych dodatków. Częstym problemem posiadaczy przydomowej kanalizacji jest nieprzyjemny zapach. Można się go pozbyć przy użyciu związków chemicznych zwanych biopreparatami. Przeglądając ofertę sklepu internetowego mp. na https://biopolis.pl/kategoria-produktu/biopreparaty-i-aktywatory/biopreparaty-do-szamb/, znajdziemy zarówno budżetowe, jak i bardziej profesjonalne preparaty.