Jak nauczyć się efektywnej komunikacji?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Człowiek z natury jest istotą, która żyje w społeczeństwie i wchodzi w interakcje z różnymi osobami. Często jednak efektywna komunikacja jest niemożliwa lub utrudniona, co zdecydowanie osłabia relacje z innymi ludźmi. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby poprawić swoje umiejętności porozumiewania się.

Dlaczego właściwe wyrażanie swoich myśli jest takie ważne?

Efektywna komunikacja pozwala zrozumieć potrzeby i oczekiwania drugiej osoby. Dzięki niej jesteśmy w stanie utrzymać dobre relacje z innymi bez rezygnowania ze swojej asertywności. Jedną z zasad, które pozwalają lepiej się porozumiewać jest zadawanie pytań i parafrazowanie ich, dzięki czemu rozmówca czuje się słuchany, a to daje podstawy do wzajemnego zrozumienia. Dobrym sposobem jest także używanie komplementów w stosunku do drugiej osoby, co buduje jej poczucie własnej wartości.

Ważną, ale trudną umiejętnością jest empatia, czyli postawienie się na miejscu kogoś innego. Poprawia ona płynność komunikacji i ułatwia stworzenie trwałej więzi między dwoma osobami. Fundamentalną zasadą jest także okazywanie szacunku i nie obrażanie kogoś za posiadanie innego zdania lub przekonań. Można dyskutować i przedstawiać swoje argumenty, ale zawsze trzeba zaakceptować odmienne poglądy drugiej osoby. Umiejętność efektywnego porozumiewania się przydaje się nie tylko w codziennym życiu, ale także w budowaniu relacji np. w pracy. Jeśli chcemy poprawić nasz sposób komunikacji, warto zainteresować się warsztatami, na które można się zapisać np. poprzez stronę: https://icomms.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób przewieźć swoje rzeczy w ramach przeprowadzki?
W jaki sposób przewieźć swoje rzeczy w ramach przeprowadzki?
Do jednych z najbardziej stresujących sytuacji życiowych można zaliczyć między innymi przeprowadzki i zmianę miejsca zamieszkania. Pierwszy etap czyli pakowanie […]
Dlaczego warto wzbogacić dietę psa o dodatkowe suplementy?
Dlaczego warto wzbogacić dietę psa o dodatkowe suplementy?
Większość ludzi dba o swoje psy prawie tak samo, jak o członków rodziny. Nie ma co się temu dziwić, bezgraniczna […]
Jakie są rodzaje tektury?
Jakie są rodzaje tektury?
Prowadzenie sklepu internetowego, przeprowadzki lub porządkowanie domowego magazynu: opakowania tekturowe przydają się w wielu miejscach i sytuacjach. Warto poznać rodzaje […]