Koniak wydawał Ci się do tej pory alkoholem wyrafinowanym, który do Ciebie nie pasuje? Poza tym cena nieco odstraszała, kiedy spoglądała z najwyższych półek sklepowych? Okazuje się, że koniak bardzo łatwo przygotować w domu, przez co traci opinię alkoholu dla wyższych sfer, a koszty automatycznie spadają w dół.
Aby rozpocząć domowe przygotowanie koniaku, należy rozpocząć od wyboru właściwego wina. Wśród win możemy decydować o białych, różowych czy czerwonych. Należy pamiętać, że wino poddane destylacji zmieni nieco smak. Najlepszym rozwiązaniem w procesie destylacji jest destylator miedziany, w którym umieszczamy wino. W takim pojemniku płyn bezpiecznie ulega przemianom i nie wchodzi w niepożądane reakcje. Innym zalecanym pojemnikiem jest beczka ze stali nierdzewnej.
Pomimo specjalistycznego określenia jakim niewątpliwie jest destylacja, sam proces nie jest specjalnie trudny. Ci którzy preferują domowe sposoby, mogą jej dokonać na własną rękę. Pozostali mogą skorzystać z gotowych zestawów. Przed rozpoczęciem destylacji, butelkę należy dokładnie wyparzyć. Po czym wypełnić ją alkoholem, zamknąć korkiem i pozostawić do leżakowania. Koniak, który kupujemy w sklepie zawsze podlega leżakowaniu. Jednak różnica pomiędzy sklepowym a naszym koniakiem polega na tym, że wino przeznaczone do domowego wyboru również leżakowało. Ze względu na przejście tego etapu,w procesie wytwarzania domowego koniaku, leżakowanie można więc ominąć. Kiedy zdecydujemy się pozostawić koniak na jakiś czas ( zaleca się okres 3 miesięcy), z pewnością zyska ono dodatkowy smak i aromat.