Czym jest żywica epoksydowa i jakie charakterystyczne właściwości posiada?

Żywica epoksydowa jest termoutwardzalnym tworzywem sztucznym. Nie jest rozpuszczalna w rozpuszczalnikach, ale grupy epoksydowe są reaktywne z wieloma chemikaliami, w tym z wodą. 

Właściwości żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa ma doskonałą odporność chemiczną, twardość i trwałość. Można ją utwardzać w temperaturze pokojowej lub w wyższych temperaturach, aby zapewnić wyższe właściwości wytrzymałościowe. Kluczem do jej wyjątkowych właściwości jest niezwykła reakcja pomiędzy dwoma składnikami: epichlorohydryną i bisfenolem A (znanym również jako BPA).

Zastosowanie żywicy epoksydowej

Żywice epoksydowe są stosowane do pokrywania powierzchni oraz do produkcji twardych, sztywnych, odpornych na uderzenia materiałów. Stosowane są również w klejach, kompozytach i tworzywach sztucznych.

Żywice epoksydowe mogą być mieszane z innymi materiałami, tworząc twardy materiał podobny do plastiku, znany jako kompozyt epoksydowy. Kompozyt ten może mieć wiele zastosowań, w tym tworzenie łodzi i samolotów, które muszą być mocne i trwałe. Żywica epoksydowa jest czasami stosowana jako wypełniacz w farbach i powłokach, ponieważ czyni je bardziej odpornymi na zużycie niż inne rodzaje farb lub powłok. Jest ona również stosowana w wypełnieniach dentystycznych, ponieważ twardnieje szybciej niż inne rodzaje materiałów wypełniających. Na rynku istnieje niejeden producent żywic, dlatego też nie trudno o takie rozwiązanie, dostosowane do Twoich potrzeb.

Zostaw Odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

siedem + dziewiętnaście =