Kierowcy zawodowi muszą regularnie przechodzić badania, które potwierdzają ich sprawność psychotechniczną. Dzięki temu można bezpiecznie powierzyć im do prowadzenia ciężkie i duże pojazdy. Przyglądamy się które badania są obowiązkowe dla tej grupy zawodowej. Sprawdzimy też, gdzie można się na nie zgłosić.
Testy rozpoczynają się od sprawdzenia podstawowych narządów. Najważniejszy jest oczywiście wzrok i od tego rozpoczyna się badanie. Jest ono bardzo dokładne, stąd też nie ma możliwości, by w żaden sposób oszukać wynik. Ewentualne wady wzroku mogą być skorygowane, by możliwe było dalsze wykonywanie zawodu. Później sprawdzany jest narząd słuchu, a także reakcje na bodźce. Najważniejsze jednak jest sprawdzenie czasu reakcji, który potwierdzany jest w specjalnym ćwiczeniu z wykorzystaniem programu komputerowego. Badania psychotechniczne kierowców pod tym względem muszą być wykonywane minimum raz na pięć lat. Jednak powyżej 65 roku życia należy zgłaszać się na nie co rok. Oczywiście dotyczy to tylko tych osób, które pracują zawodowo jako kierowcy i posiadają kategorię C, D, C+E oraz D+E.
W przypadku kierowców posiadających tylko uprawnienia na auta osobowe, badania nie są obowiązkowe. Niemniej jeżeli wykonujemy jakąś pracę z wykorzystaniem tych uprawnień, na przykład jako kurier, musimy zgłaszać się do lekarza medycyny pracy co określony czas. To on zdecyduje, czy powinniśmy zostać skierowani na dodatkowe badania. Wtedy musimy zgłosić się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (tzw. WOMP), który zajmuje się badaniami kierowców w Poznaniu, bądź w innym mieście właściwym dla naszego zamieszkania.