Kto zakupił działkę oddaloną od kanalizacji komunalnej, wie, że podłączenie się do niej może być bardzo kosztowne. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup i montaż przydomowego zbiornika na ścieki. Niektórzy decydują się na klasyczne rozwiązanie, mianowicie szambo tradycyjne z betonu. Ta masywna konstrukcja wymaga specjalistycznego sprzętu do przemieszczenia jej w miejsce docelowe. Istnieje jednak inne rozwiązanie – o wiele mniejsze wagowo, a poza tym ekologiczne.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest nowoczesnym odpowiednikiem szamb z betonu i to nie tylko w kwestii usuwania nieczystości. Jej konstrukcja i funkcjonowanie pozwala na odprowadzenie oczyszczonej cieczy w głąb ziemi, dzięki czemu zbiornik się nie napełnia. Jak przebiega sam proces instalacji urządzenia? W każdej firmie oferującej tego typu asortyment można się dowiedzieć wszystkiego, co ma z tym związek. Przydomowe oczyszczalnie ścieków montaż ich nie stanowi problemu, a cała konstrukcja jest na tyle lekka, że można ją przewieźć zwykłym samochodem dostawczym.
Oczyszczalnia przydomowa funkcjonuje na zasadzie naturalnych procesów biologicznych. Jej działanie jest proste i sprzyja środowisku naturalnemu. We wstępnej fazie oczyszczania mamy do czynienia z tak zwanym procesem beztlenowego działania. Biorą w nim udział bakterie i zachodzą różne cykle fizyczne, takie jak sedymentacja oraz flotacja. Po tym następuje kolejna faza. Procesy z nią związane mają miejsce w warunkach tlenowych. Na tym etapie następuje neutralizowanie i rozkładanie groźnych zanieczyszczeń, które w innym wypadku mogłyby skazić środowisko.